Парламентарната образователна комисия отхвърли предложението на депутата от ДПС Хамид Хамид да се създаде работна група към комисията, която да проучи и направи доклад за последната сесия към Фонд "Научни изследвания".
Скандалът около фонда избухна, след като учени от Софийския университет и БАН изразиха недоволството си от начина на разпределение на над 14 млн. лв. от държавния бюджет.
Според обвиненията, които бяха отправени, някои от проектите са спечелени от приближени фирми на шефа на фонда Рангел Гюров, преподавател в Нов български университет, чийто бивш ректор е образователният министър Сергей Игнатов. Гюров беше обвинен, че срещу титлата "доктор на науките" ректорът на Университета по библиотекознание и информационни технологии Стоян Денчев е получил проекти за хиляди левове.
На заседанието на комисията днес беше изслушан ресорният министър Сергей Игнатов. Засега няма сигнал за умишлени груби нарушения във Фонд „Научни изследвания“, заяви той и отново посочи, че докато такива не се докажат, ръководството на фонда няма защо да бъде сменяно.
За кратко заседанието беше прекъснато от скандал, след като депутати от опозицията обвиниха управляващите, че са намалили времето за въпроси към министъра в опит да се потулят нарушенията във фонда.
Лютви Местан от ДПС заяви, че няма да участва в заседание на комисията, след като Стефани Михайлова от ГЕРБ предложи регламент, при който от парламентарна група да може да говори по един народен представител в рамките на две минути и същото време да важи за представителите на БАН и на университетите.
Лъчезар Аврамов от БАН каза на заседанието, че ще подаде сигнал до новия главен прокурор Сотир Цацаров за "нарушения в последната сесия". Управителят на фонда Христо Петров съобщи, че фондът се проверява и от Главната дирекция "Икономическа полиция", продължава и проверката на Инспектората на Министерския съвет.
Проверката на Инспектората е удължена с 40 дни, считано от 10 януари.
Всички 95 одобрени проекта от последната конкурсна сесия към фонда "Научни изследвания" са получили средствата си до 19.00 часа на 19 декември, последната възможна дата за годината, съгласно правилника.
До момента 342 от кандидатите са подали искания да видят рецензиите си, а 146 са се запознали с рецензиите и са подали възражения за преразглеждане.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сам Алтман няма планове да дава пари за политика тази година
Деан Тодоров: Икономиката може да спечели от „Евровизия“ между 45 и 70 млн. евро
Европейските акции изпращат сесията на зелено въпреки геополитическото напрежение
„Справедливата цена“ стана „справедлива стойност“ за 20 продукта
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ се увеличават повече от очакваното
Владислав Панев: Ситуацията с финансите е лоша, не е фатална
Йотова посрещна абитуриенти на традиционен бал "Подкрепи една мечта" (СНИМКИ)
Централна емисия
Как да защитим джантите от спирачен прах без скъпа козметика
Централна емисия
Селекционер Сашо каза дали ще успеем да бием Молдова
Неймар аут от Бразилия
Ман Юнайтед подписа с 40-годишен играч
Любо Пенев избухна с емоционално признание
Шеф каза дали Илиан Илиев остава треньор на Черно море
Реферите ощетили ЦСКА в Разград може скоро отново да надуват свирката
Централни хали затвърждават ролята си на културна сцена със Sofia Short Fest 2026
Късмет в любовта за 3 зодии на 5 юни, петък
Дневен хороскоп за 5 юни, петък
5 модни трика, с които да се подмладите
Бърза рецепта за Летен Тодоровден
БЧК: Над 2400 души са спасени от удавяне през 2025 г.
Нормализира ли се пазарът на недвижими имоти след еуфоричната 2025 година
Путин е изправен пред противоположни визии за война и мир
Строго секретно: Забраниха достъпа до доклада на ДАНС за КУБ
Варна: Какви ще са таксите за студенти през новата академична година?
Какво ще е времето утре?
Кометата 3I/ATLAS е донесла извънземен живот в Слънчевата система?
Нов метод разкрива тайния живот на млади планети, скрити в космически пръстени
Археолози проучват кладенец на територията на Хераклея Синтика
След съвместната мисия SMILE: ЕКА и Китай поемат по отделни пътища в Kосмоса
Археологически открития в Египет разкриват древни съкровища
Кратко, но мощно изригване на Слънцето: Какво да очакваме