IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

БСП се жалва от Цветанов, агитирал незаконно

До РИК в Смолян е подаден сигнал за редица населени места без ток

Вицепремиерът Цветан Цветанов дава своя вот заедно с най-малката си дъщеря София. Снимка: Булфото

Вицепремиерът Цветан Цветанов дава своя вот заедно с най-малката си дъщеря София. Снимка: Булфото

Инициативният комитет, събрал над 770 000 подписа за референдума, е подал жалба до ЦИК заради незаконна агитация в деня на референдума от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов. Сигналът се позовава на репортаж, излъчен по ТВ7 на обяд, съобщиха от пресцентъра на БСП.

След като пусна бюлетина МВР шефът заяви, че е гласувал по правилен за бъдещето на България начин. Той беше придружаван от съпругата си и най-малката си дъщеря София.

"Политическите спорове бяха с много лъжи от страна на нашите политически опоненти. Лъжи за това, че ще се развива Северозападна България, че ще има много нови работни места, че токът ще стане много по-евтин, но при икономическите анализи, които бяха направени, се показа, че това е проект, който ще струва много пари и българските граждани ще го плащат дълги години“, коментира днес Цветанов.

До РИК е подадена жалба, след като кметският наместник на с.Лагошевци (област Видин) Тихомир Тошев агитира избиратели да не гласуват. След като му е направена забележка, той е отвърнал с цинизми.

Сигнал е подаден до РИК в Смолян. В него се изтъква, че няма електрозахранване в много населени места в общините Смолян, Мадан, Златоград, Рудозем и Доспат. „Избирателните секции в селата Върбина и Леска са без  ток и без отопление”, се посочва в жалбата.

Същият проблем се повтаря и в Пазарджик. Там е подадена жалба до РИК, след като членове на СИК в с.Абланица са сигнализирали, че нямат електричество и са получили отговор, че аварията ще бъде отстранена едва следобяд.

Трудностите за хората в деня на референдума се задълбочават и заради масовата промяна на местата за гласуване в София. Заради този проблем е подадена жалба до ЦИК.  В сигнала се изтъква, че промяната води до объркване на граждани, които в последствие се отказват да гласуват. „СИК № 46 в район Триадица години наред е била в Техникума по полиграфия, променена е в 126 училище на бул. България, а днес сутринта в последния момент е променена отново във Втора английска езикова гимназия. Това се отнася и до още няколко секции в кв. Гоце Делчев”, се уточнява в жалбата.

По-рано днес говорителят на ЦИК Бисер Троянов обясни, че кметът на общината е този, който 55 дни преди изборния ден или референдума определя адресите на секциите и има възможност да ги промени заради по-добра организация на гласуване.

Гласоподавателите могат да направят справка чрез интернет страницата на всяка община, на страницата на ГД ГРАО - чрез ЕГН или адрес на пребиваване. Също така гражданите могат да изпратят своето ЕГН чрез SMS на тел. 18 429, който е единен за трите мобилни оператора, както и на безплатния номер 080014726. 

От Смолян е подаден сигнал за затрудненията на гражданите заради непочистени улици и тротоари пред някои от избирателните секции. За проблем с достъпа на гражданите до избирателните секции алармират и от Бургас.

Председателят на Общинския  съвет на БСП-Бургас Павел Маринов информира общината за непочистени пътища. „Метеорологичните прогнози от началото на седмицата категорично показваха обилен снеговалеж в Бургас и района в събота и неделя. Това предполага предприемането на адекватни мерки от страна на Общината за осигуряване на проходимост за гражданите. Такива действия не са предприети. Оказва се, че дори в ден на провеждане на национален референдум не е направено необходимото, за да се осигури достъп до избирателните секции”, пише Маринов.  

По-рано днес червеният депутат Румен Петков заяви, че с непочистването на пътищата управляващите саботират референдума. Министър Лиляна Павлова му отвърна, че не е магьосница и не е поръчвала сняг. 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата