Парламентарна анкетна комисия да разследва случая „Буда“. Това предложение направи зам.-председателят на ДПС Христо Бисеров.
По думите му има въпроси, които трябва да бъдат зададени, и това не е само дали днешният министър-председател е сътрудничил на специалните служби, или е отказал да го прави.
„Защо той е отказал да сътрудничи на службите? Защото е предпочел да бъде от другата страна и да бъде лоялен към партньорите си от другия сенчест бизнес ли?”, попита зам.-председателят на ДПС.
Според него в този случай е най-добре да бъде създадена парламентарна комисия на паритетен принцип, но и останалите служби трябва да разберат как е изтекла самата информация.
Според Бисеров трябва да се провери дали папката не е била по-пълна, трябва да се провери и информацията дали е водено дело за наблюдение и на цялата фирма "Ипон". Редки са случаите, в които се разработва цяла структура, посочи той. Всъщност празната папка може да служи и за да оправдае контакти между служители на органите и лица от сенчестия бизнес, смята той.
От ДПС се заканиха в края на месеца да има изготвено предложение за вот на недоверие. „Не е изключено да има повече от един вот на недоверие към правителството. Дори вотът да е за безработицата и бедността - той пак ще е насочен срещу премиера“, отсече Бисеров.Вчера след като гръмна скандалът „Буда“, МВР отвори досието и обяви, че документите съдържат предложение за кандидат за вербовка като информатор и предложение за изключване на информатор поради „липса на среда“.
„Сред тях няма документи, които да сочат съгласие за вербовка от страна на лицето, не фигурират и подписи. Липсват и документи, показващи, че съответното лице е извършвало подобна дейност и е предоставяло информация“, посочиха още от МВР.
Днес беше публикуван нов документ от дата 24 февруари 1997 г. и е за откриване на дело за оперативно наблюдение (ДОН) срещу Бойко Методиев Борисов. Делото е с номер 0996, с псевдоним "Буда".
В мотива за делото е посочено: „За разширяване на оперативните възможности на сектора и за придобиване на информация по отношение на процеси, представляващи оперативен интерес в силовите групировки и структури, за предотвратяване и пресичане на евентуална престъпна дейност от техни представители..."
Премиерът заяви, че е накърнил много интереси и затова го атакуват по този начин. Премиерът обясни, че вероятно службите са го наблюдавали заради това, че е охранявал Царя и Тодор Живков, поради което е бил и оперативно интересен.
Борисов каза още, че ако е бил агент и е можел да помогне на службите, би му било приятно да го сподели. Той обвърза пускането на документите със спирането на проекта „Белене“ и с това, че е станал мотор на „Набуко“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ръстът на заплатите в еврозоната се е забавил през първото тримесечие
Иван Йончовски: С батериите България пренарежда енергийния пазар в региона
Бизнес перспективите в Германия се подобряват за първи път от началото на войната в Иран
България е втора в ЕС по концентрация на доходи сред най-богатите
Депутатите отново създават Комисия за противодействие на корупцията
„Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ иска да купи 5 компании в Швеция, Румъния и Великобритания
Над 700 екипа на "Пътна полиция" бдят за сигурността около 24 май
6 китайски зодии привличат неочаквано богатство и успех на 23 май
СГП протестира присъдата на Пепи Петров - Еврото и го обяви за издирване
Атанас Божилов: SENSHI е моят живот, имам още какво да покажа
Радослав Кирилов: Левскар съм на 100%
Веласкес с важно решение в Левски
Гръм от "Армията"! ЦСКА гони Христо Янев, ето кой го сменя
Марота жегна Милан: Ние сме единствените в Милано с 2 звезди!
Мачовете по телевизията днес, 22 май
Голям трансфер: Левски продава звездата си в Англия?
10 причини да хапвате череши това лято
5 съвета от лечителя Петър Димков как да живеем по-дълго
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през месец юни
Женски хороскоп за юни 2026
Започнаха снимките на новия български филм „Цар на Капана“
Ъгли на уюта в дома – защо са важни и как да ги създадем
Закопчаха апаш, "ошетал" два автомобила във Варна
Спипаха кьоркютук пиян чужденец зад волана край Варна
Микробус прегази жена на пешеходна пътека в курорт край Варна
За втори път: Апелативният съд отмени прекратяването на разследването за замърсяването на Варненското езеро
Театър и опера във Варна със специални цени за 24 май
Стартира нов директен маршрут от Летище Варна до Варшава
В сетния миг се провали изстрелването на най-голямата ракета в света – Starship V3 на Мъск
Отслабването на океанските течения може да удари Европа
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара