За служебното правителство ще има една много голяма свобода, защото всички ще тръгнат да правят избори и ще го оставят да си работи, заяви бившият служебен премиер Стефан Софиянски пред Нова телевизия.
Софиянски изтъкна, че служебното правителство ще равнопостави непарламентарно представените партии с тези в Народното събрание. Няма да имаме онази позната картина, в която депутатите агитират със служебните коли и имат по-голям достъп до средствата за масова комуникация от позицията си на парламентаристи, посочи той.
Според него дебатът е утрешният ден, това е най-важното. Две са сферите, в които служебното правителство трябва и може да положи усилия – здравеопазване и общини, смята Софиянски.
Бившият служебен премиер коментира разликите от протестите през 1997 година и днес. През 1997 година България беше самотна държава в един самотен Балкански полуостров, където освен Гърция нямаше други страни-членки на ЕС. Трябваше да намерим сами пътя, трябваше сами да се оправяме. Сега ние сме член на ЕС, ние сме съвсем друга обществена система - има европейски фондове, има възможност за солидарна помощ, каза той.
Софиянски допълни, че две поредни правителства при членство в ЕС не са успели да повишат стандартите на хората и да постигнат енергиен баланс.
България е единствената страна, която плаща конвенционалната енергия на по-скъпа цена, отколкото зелената енергия. Няма държава по света, която да си позволява киловатчас на конвенционалната енергия от въглища да е по-скъп от зелената енергия, заяви той.
При последните две правителства за седем години членство в ЕС не само че не се развихме напред, ние се върнахме назад, каза Софиянски.
Според него не бива да се злоупотребява със световната криза, защото страни като Полша и Естония, минали по нашия път, нямат икономически проблеми. В Гърция и Испания кризата е криза на богати хора, при нас – на бедни хора, каза Софиянски.
Той е убеден, че и в миналото, и днес зад протестите не стои политическа партия, а стремежът за по-добър живот.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Цената на петрола се стабилизира в края на волатилна седмица*
SK Hynix привлече 26,5 млрд. долара от листването си в САЩ
Вместо "демилитаризация" оръжията на Киев стават повече, Тръмп не е звънял на Путин
Какво се случва при експлозия на танкер за втечнен газ?
Германската индустрия търси спасение на външните пазари
Кадър на деня за 9 юли
Крадци опитаха да задигнат банкомат във Вълчедръм с помощта на кола
Рецепта за мързелив коблер с горски плодове
СЗО: Случаите на рак ще се увеличат с близо 67% до 2050 г.
Кюстендилеца избухна след победата на ЦСКА в Европа: Ето какво каза
"Уимбълдън" раздава рекордните 64,2 млн. паунда през 2026 г., шампионите ще приберат по 3,6 млн + ВИДЕО
Агентът на Майкон го обяви за звезда след силния мач на Левски срещу Борац
Левски задържа Кристиан Макун, трансферът в Самсунспор се отлага
Кога ЦСКА се завръща на „Българска армия“? Новият стадион няма да е готов преди средата на август
Трансферът на Левски, който накара Веласкес да забрави принципите си
Elie Saab създаде приказен свят за Haute Couture есен/зима 2026-2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юли
Мързелив коблер с горски плодове
Таро карта за 10 юли, петък
Дневен хороскоп за 10 юли, петък
Как да носите дънки, без визията ви да е прекалено ежедневна
Днес: Затварят пътя между Варна и кв. "Виница" за асфалтиране на кръстовище
Един началник на клиника в болница във Варна получава 77 000 евро за февруари т.г., а друг - 1000 евро
Издирването на 11-годишната Наталия и Асен продължава с претърсване на гори
Коцев: Издадох заповед за спиране на изсичането на дърветата в кв. „Чайка“
Рашков за Невзоров: Част от информацията за намесата на чужди посолства се потвърди
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород