Емил Кабаиванов ще подаде оставка на заседание на Националния съвет на СДС идния вторник. Това каза лидерът на СДС в изявление пред медиите днес.
Предварителните резултати от предсрочните избори в неделя, показват, че СДС не влиза в 42-рото Народно събрание. Оставил съм всеки член на Националния изпълнителен съвет сам да реши дали да направи същото, каза лидерът на СДС и допълни, че това е морален акт. Аз щях да го направя при всеки резултат под четири процента, посочи той.
Ще предложим да има Национална конференция, която да вземе стратегическите политически решения за развитието на СДС, обяви още Кабаиванов.
Кабаиванов благодари на всички български граждани, които са гласували в неделя, както и на демократите, които са подкрепили СДС. Вярно този път не са толкова, колкото ние желаехме да бъдат, но в България има десетки хиляди демократи, на които искам да кажа, че идеалът СДС е жив и ще продължи да съществува, заяви Кабаиванов.
Според председателя на синята партия трудно ще се сформира стабилно мнозинство в парламента, което да излъчи стабилно и успешно управление. Една от причините за това е, че мнозинството български граждани предпочетоха да гласуват за големи, евентуално влизащи в парламента, партии и сега в парламента имаме четири формации, които общо взето са като "орел, рак и щука", каза Кабаиванов.
По думите му СДС е получил малко гласове на изборите, защото ръководството е имало малко време, за да наложи новата визия на СДС. Убеден съм, че това е правилният път и ние трябва да го продължаваме, добави Кабаиванов.
Той предупреди, че сега ще се появят много хора, които са участвали в управления, били са в ръководства на СДС или на други десни партии, и ще се опитат да дават формулата на нова десница.
Убеждението ми е, че хора, които през годините са нанасяли удари срещу десницата и срещу СДС, нямат правото да дават такива рецепти, заключи Кабаиванов. Той отказа да отговаря на репортерски въпроси.

Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от София
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия