Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов е запознал евродепутати от ЕНП с актуалната политическа обстановка у нас „след поемането на властта от коалицията БСП, ДПС и националистите от "Атака", съобщиха от пресцентъра на Групата на ЕНП.
През втория ден от работното си посещение в Брюксел Цветанов разговарял с германския евродепутат Михаел Галер. Бившият вътрешен министър го информирал „за драстичните промени и политическата чистка, започнали от първия ден в МВР“. По думите му изваждането на ГДБОП от структурите на МВР води до освобождаване от парламентарен контрол и отчетност пред обществото.
С мотива "слаби резултати" вчера министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев поиска оставките на директорите на областните дирекции във Видин, Кюстендил, Монтана, Плевен и Търговище. "Неупражнен контрол" струва поста на шефа на СДВР старши комисар Валери Йорданов и на началника на столичното Трето РУ „Полиция” комисар Валентин Симеонов. Йовчев беше категоричен, че не става дума за чистка и даде месец на останалите областни директори за резултати в работата.
Галер бил силно притеснен, че предприетите реорганизации в спецслужбите у нас водят до възраждане на бившата Държавна сигурност и могат да застрашат не само сигурността на България, но и сигурността на целия Европейски съюз.
Манфред Вебер, зам.-председател на Групата на ЕНП, е уверил Цветан Цветанов, че е респектиран от успехите, постигнати в борбата срещу организираната престъпност при управлението на ГЕРБ и че изцяло го подкрепя. „Видно е, че тройната коалиция дойде на власт с манипулации и трикове. Сега управляващите се занимават с реваншизъм и чрез законодателните предложения в областта на сигурността явно подкрепят възстановяването на организираната престъпност на нивата отпреди 2009“, отбелязал Вебер. Според германския евродепутат Европа трябва да се замисли дали да инвестира в региона, когато голяма част от европейските средства биха могли да попаднат в нечисти ръце, или да не бъдат използвани по предназначение.Френският евродепутат Вероник Матъо, координатор в комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и в комисията за организираната престъпност и прането на пари, е категорична, че не трябва да се допуска обезсмисляне на направеното досега в системата на сигурността. Според нея предприетите промени в МВР ще доведат до неефективност в контрола и борбата с организираната престъпност.
„Атакуват ви, защото имахте успех в тази борба и сега искат да ви унищожат политически. Оздравихте част от съдебната система, засилихте функционирането на ГДБОП в консултации с евроатлантитеческите партнъори. Трябва да се устои на този натиск, за да не се разпространи заразата на организираната престъпност в цяла Европа“, подчертала Матьо.
И тримата евродепутати смятат за необходимо да бъдат информирани всички европейски институции и Венецианската комисия за случващото се, както и да се предизвика дебат в Европейския парламент. Те обещали да алармират колегите си от ЕП за тревожната ситуация в България, свързана със законодателните предложения в областта на сигурността, които могат да доведат до тежки санкции от страна на ЕК, а така също и до спиране на евросредства.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Депутатите приеха окончателно промените в Закона за кредитните институции
Собствениците на Porsche могат да спасят Volkswagen от катастрофа
Защо най-добре представящият се борсов индекс в света тази година навлезе в мечи пазар?
ЕК опитва да насърчи електрификацията, но разходите са предизвикателство
Инвестиция, а не разход: Защо персонализираните онлайн магазини носят по-висока възвръщаемост (ROI)?
Кои качества превръщат един смартфон в надежден избор за всеки ден?
Депутатите решиха: Плащаме на САЩ поисканите още 37 млн. долара за машините "Страйкър"
Обедна емисия
Ексклузивна среща със звездите от "Под прикритие" 6 на Aniventure Comic Con 2026
Бизнес софтуер през 2026: Защо готовият софтуер вече не е достатъчен за бизнеса?
Жена почина на тротоар в центъра на София
Клоп каза "ДА"! Германия му предлага договор до 2030 година
Официално: Лийдс привлече Хари Уилсън, ще играе с Илия Груев
Христо Янев с ключово решение за ЦСКА
Дългуч от Англия се закани на Холанд
Ман Юнайтед губи битката: Чуамени избра Реал Мадрид
Левски с новина за Светльо Вуцов
Почина легендарната певица Бони Тейлър
Бърза рецепта за домашен сироп от малини
„Каталог на студените досиета“ от Симон Сейнт Джеймс
Защо камерата се превръща във все по-важен фактор при избора на смартфон?
Скулптурен дизайн от Stéphane Rolland за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Вероника – издръжливо и красиво цвете
Изграждат екологичен парк край Балчик
Издирват собственикa на голям хлебозавод
Европейският парламент подкрепи създаването на цифрово евро
Иновация: Спасяват хора в морето с дрон
Търсят Наталия и Асен в изоставени къщи и подслони край Провадия, Девня и Аврен
Дариха медицинска апаратура на Тубдиспансера във Варна
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война