„В момента оставката на правителството не стои на дневен ред и причината за това е, че решенията на проблемите, които поставиха хората, дори и тези, които протестират, са в програмата на кабинета на Пламен Орешарски.
Една прибързана оставка може да хвърли държавата в хаос, има ситуации, в които трябва да се оценят рисковете и да се решава отговорно”. Това заяви министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев след редовното правителствено заседание, което обаче започна с 30 минути по-късно от предвиденото, защото липсата на кворум в парламента блокира назначаването на втория вицепремиер на Орешарски – Даниела Бобева.
Йовчев отсече още, че не може да се говори персонално и за неговата оставка заради назначаването на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на ДАНС, което отприщи протеста на хиляди недоволни, които искат правителството да си ходи.
„Не виждам връзка между решението за Пеевски и моята оставка, аз не съм участвал по никакъв начин в номинирането му”, коментира Йовчев.
Той увери, че вече при номинацията на новия председател на ДАНС ще бъдат спазени всички съгласувателни процедури.„Към момента се върви към търсене на кандидатура от професионалните среди”, уточни вътрешният министър. Той отказа да се ангажира със срок кога агенцията ще има шеф, но по думите му това ще е скоро.
Вътрешният министър обяви още, че само на основи на публикации в медиите не може да започне разследване срещу президента Росен Плевнелиев заради твърденията, че имал 1 милион долара в офшорка в Кипър. Държавният глава вече лично отрече това да е вярно.
„Разследване може да има за всеки български гражданин, ако няма имунитет и ако се съберат някакви данни, но само на основа на медийни изяви това не може да стане”, настоя Йовчев.
Относно двата протеста тази вечер – единият против правителството, а другият в негова подкрепа, Йовчев беше категоричен, че е създадена нужната организация, за да не се стигне до сблъсъци и насилие. „Искам да благодаря на колегите, които вече дни наред работя по 12, 15, 16 часа и се справят със задълженията си, искам да благодаря и на гражданите, които подпомагат протичане на протестите и изолират провокаторите”, каза той.
Йовчев коментира също, че „полицията не е на министъра, нито на партиите, а на гражданите и ще работи само в техен интерес”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
"Ноктите с аерограф" - хит в маникюра за 2026 г.
Освен скъпото гориво: Още един удар по шофьорите на дизелови коли
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Спортът по телевизията днес, 19 март
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?