Правителството освободи Сергей Цочев като председател на Агенцията за ядрено регулиране поради изтичане на мандата му. Поста ще заеме досегашният му заместник Лъчезар Костов. Решението беше взето на редовното заседание на кабинета днес.
Лъчезар Костов е роден през 1953 г. Завършил е ядрена физика в СУ „Св. Климент Охридски” и е защитил докторска степен в БАН. Той е дългогодишен научен сътрудник и старши научен сътрудник в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН. В периода 1996-1997 г. е председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, а от 2006 г. е заместник-председател на АЯР.
С друго решение Министерският съвет определи още трима областни управители - на Монтана, Шумен и Русе.
Начело на областната администрация в Монтана ще застане Анатолий Младенов. Роден е през 1961 г. Завършил е ВНВУ „Васил Левски” и има магистърски степени по социология и педагогика от СУ „Св. Климент Охридски”. Заемал е различни длъжности като офицер в Българската армия, бил е социолог във ВА „Г. С. Раковски” и в Центъра за социологически изследвания към МО. Работил е в Служба „Сигурност – ВП и ВКР” и в ДАНС. През 2011 г. е избран за общински съветник в Общински съвет – Монтана.
Венцислав Калчев ще оглави областната управа в Русе. Той е роден през 1955 г. Инженер е от РУ „Ангел Кънчев”. Трудовия си стаж започва в Завода за печатни платки в Русе. От 1993 г. преминава на работа в „Дунав прес”, където се издига до член на УС на дружеството. Бил е член на Борда на директорите на „Топлофикация – Русе” ЕАД, а от 2011 г. е изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво развитие на Русе и региона. В момента е втори мандат общински съветник в Общински съвет – Русе.
Областен управител на Шумен става Венцислав Венков. Роден е през 1957 г. Завършил е българска филология във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”. Дългогодишен кореспондент е на централни вестници.
Кабинетът прие и доклад за състоянието на администрацията през 2012 г. След въвеждането на новата формула за формиране на заплатите според постигнатите резултати, средната основна работна заплата в централната администрация към 1 септември е 865 лева месечно.
Според документа все още има дисбаланси във възнагражденията на служители, заемащи еквивалентни длъжности в различни структури, което се очаква да се преодолее „в по-дългосрочен план”.
Общата численост на държавната администрация към 31 декември 2012 г. е 144 875 щатни бройки. В тях са включени и данните за МВР, чиято численост намалява с 5,2% спрямо предходната отчетна година - 58 170 за 2011 г. и 55 170 за 2012 г.
Без МВР, в министерствата щатовете са общо 7327. Най-значимо реално намаление на щатната численост през миналата година е имало в Министерството на външните работи – с 8,8 на сто.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна търси с какво да замени Patriot заради постоянния дефицит на ракети
Кризата в Иран може да нанесе най-тежкия удар на страните от Персийския залив от 90-те
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Калин Стоянов сезира прокуратурата за натиск и злоупотреба от Иван Демерджиев
Иран екзекутира трима души, задържани за протестите срещу режима
Сериозни проблеми мъчат Лудогорец
Добра и лоша новина за Левски
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Голям проблем за Италия в битката за класиране на Мондиал 2026
Спартак Варна – Лудогорец
Рома – Болоня
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
Времето във Варна на 19 март 2026
Честваме паметта на светите мъченици Хрисант и Дария
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?