На 18 юли 2012 година точно в 17.23 часа бомба избухна пред терминалите на летището в Бургас. Загинаха шестима души - петима израелски граждани, дошли на почивка в България, и шофьорът на техния автобус - българинът Мустафа Кьосов.
Година след този трагичен инцидент разследването на атентата продължава. Изяснени са множество обстоятелства , но самоличността на извършителите така и не е ясна. По думите на вътрешния министър Цветлин Йовчев обаче има ясни следи, които сочат, че Хизбула стои зад атентата на летище "Сарафово".
Тезата на министъра обаче не се подкрепя от експерти по сигурността. „Няма категорични доказателства, че зад атентата на летище Сарафово стои „Хизбула“, коментираха Славчо Велков и Симеон Николов в ефира на Bulgaria on Air.
Славчо Велков поясни, че на практика българските разследващи не са имали възможност да установят повече подробности около атентата заради директната намеса на израелските следователи. Симеон Николов пък твърди, че до този момент няма нито едно категорично доказателство за ливанската групировка. В противен случай всички европейски страни щяха да поставят организацията в черния списък.
Според експерта Славчо Велков българите не са осъзнали напълно заплахата от тероризъм, защото страната ни не е честа мишена на терористи. Той поясни, че нито една държава в света не може да противодейства изцяло на тероризма. Винаги има вероятност някой да стане обект на терористичен акт, допълни той.
По думите му нашето разследване е било възпрепятствано още в самото начало. „Очевидците от израелска страна бяха много бързо прибрани“, каза експертът.
Според Симеон Николов не може въз основа само на един принтер да се правят категорични изявления. Според него страната ни е намесена в политическа игра, в която не диктува правилата.
Целият разговор с експертите по сигурността може да видите на сайта на Bulgaria On AIr.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Времето във вторник: Валежи и температури до 13 градуса
Хороскоп за 31 март: Ден за успехи и нови възможности
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
Испания – Египет
Ще пропусне ли трето световно? Италия няма право на грешка
Преговорите на Шпорите с Де Дзерби прогресират
Босна и Херцеговина – Италия
Косово – Турция
Чехия – Дания
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята