Премиерът Пламен Орешарски отказа да коментира в кулоарите на парламента дали е било грешка да се направи опит да се изведат депутати и министри с автобус от сградата на НС по време блокадата във вторник вечерта.
Той не отговори на въпросите за предсрочни избори, като обясни, че не е политическо лице. По думите на Орешарски най-вероятно е имало някаква предварителна организация в действията на малка част от протестиращите.
Приемам за голяма грешка действията на тези, надявам се, малка група от протестиращи, които ескалираха напрежението и не се държаха по демократичен начин. Демокрация с насилие не се установява. Другото е въпрос на оперативни решения на място, които аз не мога да коментирам, каза премиерът.
Аз видях всякакви кадри. Видях хора, които хвърлят едри камъни, които не биха могли да са из центъра на София, допълни Орешарски и обясни, че това говори за определен тип организация. Премиерът обаче допълни, че никога не е казвал, че някой дирижира протестите.
Орешарски коментира и исканията за свикване на КСНС. Това би следвало да бъде инициатива на президента. Ако той го направи, естествено, аз ще се отзова. От периодичните контакти не съм останал с впечатление, че той възнамерява да го направи, заяви премиерът.Орешарски се зарече, че заради политическата обстановка няма да се търсят извънредни действия, които да бъдат отразени в програмата на кабинета, която ще се обсъжда тази събота, а другата седмица ще бъде внесена в НС. Още в началото на мандата обявих, че имаме програмни приоритети, които ще развием в програма, заяви Орешарски. Той допълни, че първоначално тези приоритети са били превърнати в спешни мерки, част от които вече са отчетени.
Това е програма с много мерки, като част от тях дори прехвърлят този мандат, заяви премиерът. Орешарски обясни, че се надява при обсъждането на програмата да се включи и опозицията, за да се гарантира, че дългосрочните програми ще продължат да се изпълняват.
Министър-председателят отказа да отговаря на въпроси за избори. БСП като мандатоносител може да реши докога да свърши мандатът – до утре, до март или до края на мандата. Аз не съм политически човек и няма да участвам в каквито и да е избори, заяви Орешарски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ердоган и Путин има на какво да научат Запада
IPhone Air - маркетингов хит, но провал в продажбите
Потребителите усещат затруднения на бензиностанциите, докато Русия стимулира бума на рафинирането на петрол
Кадър на деня за 15 ноември
Докато търговията с технологични акции се пропуква, инвеститорите на дребно усещат натиск
Търпеливостта на Федералния резерв признава каква е реалността
Роби Уилямс губи зрението си заради инжекции за отслабване
Три зодии ще се радват на късмет в седмицата от 17 до 23 ноември
Путин и Лукашенко ще се срещнат два пъти до края на 2025 г.
Бащата на Сияна подкрепи протеста в София: Човек, способен да убие куче, може да убие и човек
Спортът по телевизията днес, 16 ноември
Мачовете по телевизията днес,16 ноември
Цветомир Найденов се подигра на национал на България
Християн Петров: Опитваме се да потушим напрежението, но е много трудно
Филип Кръстев: Всички ставаме за смях
Георги Русев: България не играе със страх
Дневен хороскоп за 16 ноември, неделя
10 подправки, които да отглеждате във вода
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Масаж с рициново масло помага при перименопауза
Любовен хороскоп за 17 – 23 ноември
Сериалът „Мамник“ тръгва скоро по Bulgaria ON AIR и БНТ
След пандемията: Стана лукс да имаш автомобил
България записа поредна загуба по пътя към Мондиал 2026
"От Нюрнберг до Варна": представят исторически албум за Народния съд в морската столица
Има ли смисъл от италианското почистване?
Планинските спасители набират стажанти
38 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Екипажът на „Шънчжоу-20“ се върна на Земята