След актуализацията на бюджета няма да има актуализация на предизборните обещания, коментира в ефира на „Нова телевизия” вицепремиерът Даниела Бобева.
Тя обаче допълни, че трябва да се види как ще се задвижи икономиката. "Очакваме добър сезон в туризма например, но трябва да видим как ще се развият основните икономически параметри до края на годината и тогава да изпълним своите ангажименти, особено в социалната сфера", заяви вицепремиерът.
Според нея няма достатъчно аргументи за втора ревизия на бюджета. "Вече започнаха и ревизиите на разходите в министерствата", обясни още Бобева.
При обсъждането на ветото на президента Росен Плевнелиев върху актуализацията на бюджета премиерът Пламен Орешарски пое ангажимент да няма втори ремонт държавните финанси.
„Всеки непредвиден разход ще бъде обсъждан в Министерския съвет и ще бъде решаван от Министерския съвет”, отговори Бобева на въпрос как ще бъде постигната прозрачност на харченето.
Увеличаването на минималната работна заплата не е решение на правителството, а на Националния съвет за тристранно сътрудничество и се договоря между синдикатите и работодателите, каза още вицепремиерът.
Парламентарната група на "Коалиция за България" настоява минималната заплата да скочи от есента. Министърът на финансите Петър Чобанов обаче все още не поема такъв ангажимент.
"Имаме 224 дружества с държавно участие над 50%, а за дружествата с миноритарно участие дори не можем да дадем точна бройка", каза още тя, но отрече коментарите, че държавата не може да бъде добър стопанин и даде пример с някои болници, които са добре управлявани, макар и да има такива, които са пред фалит.
"Създаването на съвместни предприятия не е скрита приватизация", коментира още вицепремиерът на въпрос за сделката с печатницата на БНБ. Според нея ръководството на централната ни банка знае какво върши. В световен мащаб има сериозна конкуренция между печатниците, а България рано или късно ще влезе в еврозоната и трябва по-рано да започне подготовката за отпечатване на евробанкноти, смята тя.
Още икономически новини четете в Investor.bg

Силни отчети и ръст при Nvidia насочиха Dow Jones към нов исторически връх
Кадър на деня за 5 август
Удари ли по авторитета на европейските институции кризата с мигранти в Сеута
Иран е постигнал споразумение с Оман за корабоплаването през Ормузкия проток
Износът на дизел от САЩ достигна рекорд, докато светът се бори за доставки
Войнов: Инфлацията в България ще остане висока - средногодишно ниво от 5,9%
Рецепта за пухкави италиански бухти с йогурт
Сметище в Пловдив: Общината го чисти, нарушителите го възстановяват
От Helpbook: Не съм виждала по-мръсно място от столичния кв. "Левски"
Късна емисия
"Досиетата Х" се завръщат след 18 години, Крис Картър сбъдва първоначалната си идея
В социалните мрежи: 3 астрономически явления предвещават края на света
Спортът по телевизията днес, 6 август
Мачовете по телевизията днес, 6 август
ЦСКА 1948 измъкна ценно реми срещу Панатинайкос в Атина
Левски трепери и за Евертон Бала
Кайрат разпродаде стадиона за реванша с Левски
Реал Мадрид договори Ян Диоманде
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Лъвският портал е отворен и 5 зодии ще имат по-хубав живот
„Среднощната роза“ от Лусинда Райли
„Забравените божества“ оживяват в Националния археологически музей
Джаз концертът 100 Miles for Miles Davis идва в България през ноември 2026
Задължителни ястия за Преображение Господне
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Усеща ли нещо бебето по време на раждането?
Нов високотехнологичен скенер разширява диагностиката в УМБАЛ Бургас
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма