България категорично осъжда извършената на 21 август т.г. атака с химически оръжия в предградията на Дамаск. Тази атака е нарушение на международното право и престъпление срещу човечеството. Това се казва в обща позиция на президента на Росен Плевнелиев и на министър-председателя Пламен Орешарски по кризата в Сирия.
В документа се призовава за категоричен отговор от страна на международната общност, който ще потвърди неприемливостта на подобни действия и ще съдейства за предотвратяване на евентуално следващо използване на химически оръжия, както и на тяхното разпространение.
По повод представения в понеделник доклад на инспекторите на ООН за употребата на химическо оръжие в Сирия Плевнелиев и Орешарски посочват, че недвусмисленото му тълкуване ще съдейства за ефективни действия от страна на международната общност и за предприемането на по-нататъшни мерки.
„Присъединяваме се към предприетите усилия, насочени към фокусирането на вниманието на международната общност върху въпроса за неупотребата на химически оръжия, както и заявената решимост да бъде предотвратено използването на такива оръжия в бъдеще. Възприемаме тези усилия като доказателство за наличието на воля за възобновяването на мирния процес“, се казва в позицията.
Президентът и премиерът оценяват положително поставянето под международен контрол на химическите оръжия на Сирия. Инициативата трябва да осигури прозрачност и контрол от страна на международната общност и да даде необходимите гаранции за неизползване в бъдеще на химически оръжия в тази страна, се посочва в позицията. Добавя се, че инициативата следва да постигне реален резултат, а не да бъде използвана за печелене на време от страните в конфликта.
В общата позиция се изразява висока оценка за постигнатите договорености между държавния секретар на САЩ Джон Кери и на външния министър на Русия Сергей Лавров за количествата на притежаваните от сирийското правителство химически оръжия и сроковете за тяхното унищожаване.
Призовава се приетата обща рамка за решаване на проблема да бъде конкретизирана и подкрепена от ООН, като тя бъде обвързваща страните в конфликта и предвиждаща санкции в случай на нейното неизпълнение.
Като страна по Конвенцията за забрана на химическото оръжие България е готова да даде своя принос в практическото им прилагане, заявяват Плевнелиев и Орешарски.
„Политическо решение може да сложи край на кризата в Сирия. ООН може и следва да поеме водещата роля и да изпълни своята отговорност за намирането на политически изход от кризата“, посочват президентът и премиерът.
Според тях дипломатическите усилия следва да бъдат насочени към реализирането на инициативата за втора мирна конференция в Женева. Плевнелиев и Орешарски изтъкват, че едно мирно решение на конфликта ще предотврати нови жертви и ще предостави възможност бежанците да се завърнат по родните си места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо връзките на Китай с Иран не са толкова силни, колкото изглеждат
Nvidia удвоява приходите за една година, но прогнозата ѝ разочарова Уолстрийт
Американските индекси затвориха с понижения в очакване на отчета на Nvidia и Джаксън Хол
Министерството на отбраната ще продължи да търси части за МиГ-29
Трите основни рафинерии на "Лукойл" в Русия са спрели работа след атаки с дронове
Група компании и инвеститори искат да създадат единна скандинавска фондова борса
Антракс в Ловешко: Трима са заразени, 21 души са контактни
Поверия, забрани и обичаи за празника на 27 август
Времето днес, 27 август: Температури до 37°, краткотрайни дъждове в планините и на север
Левски в Лига Европа: Кога е жребият и кои може да са съперниците
Левски отпадна от Шампионската лига, но готви нов голям трансфер
Барселона – Атлетик Билбао
ВИДЕО: ЛАСК Линц – Селтик
Левски отпадна от Шампионската лига, Око-Флекс: Болезнено е
ВИДЕО: Будьо/Глимт – НЕК Ниймеген
Нумерологична прогноза за 27 август
7 зеленчука, богати на магнезий
Пилешко с пармезан, чесън и картофи в мултикукър
Таро карта за 27 август, четвъртък – Императрицата
Дневен хороскоп за 27 август, четвъртък
Японска картофена салата
Синдром на Айзъкс – когато мускулите продължават да се съкращават без волево движение
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
AI медицински устройства излизат на пазара без достатъчно доказателства за ефекта им върху пациентите
Виц на деня - 27 август
Кола се вряза в пешеходци във Франция, един човек загина, а 10 са ранени
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Във Варна е обявен жълт код за валежи
AI влиза в камерите за скорост
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден