Ще запазим пълна приемственост по отношение на външната политика. Ще се стремим освен да задълбочаваме нашето европейското членство и взаимоотношенията ни с евроатлантическите партньори, да търсим приятелства във всички други посоки. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски по време на срещата си днес с посланиците, акредитирани в България, съобщиха от правителствената пресслужба.
Премиерът подчерта, че страната ни ще води конструктивна политика, основана на всички международни конвенции, които България е подписала.
„Ще продължаваме стари приятелства и ще търсим нови“, добави премиерът Пламен Орешарски.
Премиерът запозна посланиците с мерките, които българското правителство е реализирало през първите 100 дни от управлението. Той изтъкна, че усилията на кабинета са фокусирани върху икономическото развитие на страната и подобряването на конкуренцията, за да може България да се върне на пътя на растежа.
Министър-председателят акцентира върху политиките на правителството – за насърчаване на предприемачеството и на инвестиционната активност, за намаляване на административната тежест и за подкрепата на малкия и среден бизнес. Премиерът отбеляза още и увеличаването на заетостта като важна предпоставка за борбата с бедността.
Пламен Орешарски обърна внимание на необходимостта от реформи в образованието и здравеопазването, както и от връщане на доверието в институциите. По отношение на борбата с корупцията премиерът заяви, че е важно да се противодейства на причините и предпоставките. „Такива мерки могат да се открият във всеки раздел на Управленската програма на кабинета“, подчерта министър-председателят.
По отношение на конфликта в Сирия премиерът Орешарски изрази надежда той да бъде разрешен с политически и дипломатически средства. Министър-председателят обърна специално внимание на въпроса с бежанците, който пряко засяга страната ни. Той отбеляза,че ако интензитетът на потока от бежанци остане същият, ще бъдем принудени да потърсим помощ.
Вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева запозна посланиците с концепцията на кабинета за икономическа политика, основана на идеята за активни структурни реформи. Тя подчерта, че фискалната дисциплина не е достатъчна за устойчив растеж и за нарастване на жизненото равнище на хората. Вицепремиерът акцентира още върху разплащането с бизнеса. Даниела Бобева изтъкна, че до края на юли междуфирмената задлъжнялост е намаляла с 10%, а предприятията, които имат забавени разплащания за заплати - с 30%. „Ефектът върху оживяването на икономиката вероятно ще се усети до края на годината или в началото на следващата година“, каза Бобева. Тя акцентира върху промените в закона за обществените поръчки и активния диалог с бизнес организациите и неправителствения сектор. Вицепремиерът отбеляза, че фирмите, които кандидатстват за обществени поръчки, губят около 75% от времето си за подготовката на документи и част от мерките на кабинета са насочени за облекчаването на тази дейност и електронизацията на процеса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Световните компании за потребителски стоки са подложени на тест за устойчивост на цените
Въпреки войните на Израел икономиката и финансовите пазари са в разцвет
Канада е изнесла рекордни количества втечнен газ през април
Акция на седмицата: "Корадо-България" АД
Уорш трябва да се изправи пред рисковете от несъгласие при първото си гласуване във Фед
Доналд Тръмп разбива вероятно завинаги съюз, изграден от няколко поколения
Колко ще струва лятната ни почивката в Гърция и България тази година?
Лили Иванова: Честита титла на любимия "Левски"
Какво е рейки и как се свързваме на енергийно ниво чрез вибрациите
Весела Лечева става легитимен председател на БОК
Български учени с откритие за развитието на мозъка при синдром на Даун
Вижте кой елитен клуб първи честити титлата на Левски
Лили Иванова: Честита титла на любимия Левски! + СНИМКА
Спиращо дъха: Левски с култово шампионско ВИДЕО
Фарсът с БОК е пред приключване
Пред Левски се открива перспектива за 14 поредни титли!
Дон Хулио: Сменяме шиб*н*та цифра на автобуса на Левски! + ВИДЕО
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
Задължителни ястия за Гергьовден
Нумерологична прогноза за 3 май
Рецептата на баба за пресни картофи с подправки
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Агнешки котлет с булгур за Гергьовден
Регионалният министър: Свлачището в Родопите е с необичайно огромни размери
Надежда Йорданова за разпада на ПП-ДБ: В политиката нищо не става случайно
Крум Зарков: БСП може да изчезне само ако е загубила причината си да съществува
С 10% ще е по-скъпа лятната ни почивка по морето
Кучето "депутат" Роувър е звезда и на улицата
Ето къде няма вода във Варна днес
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена