IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Мартин Захариев: Колко пъти нашият посланик в Германия е критикувал немските медии?

Трябва да се промени медийният закон, смята депутатът от БСП

Мартин Захариев Снимка: архив, Булфото

Мартин Захариев Снимка: архив, Булфото

Има известна степен истина в това, което каза за медиите в България германският посланик у нас Матиас Хьопфнер, но не бива да се фокусираме по начин, по който това да стане самоцел. Питам обаче колко пъти българският посланик в Германия си е позволил да критикува немските медии там и каква е тежестта на казаното тогава. Считам, че в случая ние можем да приемем мнението на германския посланик само за сведение. Това заяви депутатът от ПГ на КБ и член на Комисията по културата и медиите в НС Мартин Захариев в ефира на bTV.

Според него в медийния бранш има проблем с прозрачността, тъй като "законодателят е замълчал по въпроса".

Захариев посочи, че има един-единствен член в медийния закон, в който се изискват доказателства за собственост на медиите. "Визирам чл. 105, ал. 3 от Закона за радиото и телевизията, в която се изискват доказателства за собственост на медиите, когато трябва медията да получи лиценз. Не се искат такива доказателства дори при регистрирането й. В Германия обаче медиите се рапортуват в публичен регистър на всеки 6 месеца, до ниво на физически собственик. Но там законодателят си е свършил работата", подчерта той. 

"Трябва да се промени медийният закон. Трябва да се знае, че медийният регулатор регулира само съдържанието, той не регулира пазара. Органът, който регулира пазара в държавата, се нарича Комисия за защита на конкуренцията", обясни Мартин Захариев.

По думите му според действащото в момента законодателство именно КЗК е органът, който се произнася за състоянието на пазара.

"Нашият медиен регулатор не желае да регулира пазара, защото така е написан законът", посочи той.  Захариев подчерта, че в рамките само на 100 дни не може да се напише нов закон, който да реши проблемите.

Според него съществува и друг проблем в медийния бранш. "Трудно може да се наложи ново списание на пазара например, защото има монопол на разпространението на печатните издания, по-конкретно за разпространението на пресата", каза още експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата