Кабинетът и финансовото министерство не могат да си позволят въвеждането на необлагаем минимум на равнището на минималната работна заплата, каза министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов в отговор на пакета от мерки, обявен от КНСБ.
Той посочи, че това ще увеличи разполагаемия доход на голяма част от гражданите, но ще доведе и до „огромен дефицит” в приходите на бюджета - между 600 и 700 млн лева.
„Ясно е, че правителството и Министерството на финансите няма как да си позволят коригирането на данъчната скала и въвеждане на необлагаем минимум на равнището на минималната работна заплата“, каза министърът пред журналисти.
В коментар на предложението за увеличение на пенсионните осигуровки Адемов каза, че в условия на икономическия растеж, който имаме, и на тази събираемост, не може да се говори за увеличаване на пенсионните осигуровки.
„В годините на икономически растеж имаше инвестиции, но истината е, че България изостава в растежа на доходите. Стремим се да догонваме средноевропейските доходи, независимо от ситуацията на криза и да поддържаме социалния диалог, за да постигнем устойчиви решения”, каза министърът на труда.
Въпросът за минималната работна заплата предстои да бъде допълнително дискутиран в Националния съвет за тристранно сътрудничество, каза още Адемов, но уточни, че идеята на правителството е минималната работна заплата от 2014 година да бъде повишена до 340 лв.
Въвеждане на необлагаем минимум за доходите на физическите лица, равен на минималната работна заплата, въвеждане на елементи на семейно подоходно облагане, на данък върху финансовите транзакции, на здравна осигурителна вноска върху доходи от собственост, са някои от мерките, които КНСБ предлага на кабинета.
От синдиката са изготвили пакет от искания, групирани в пет раздела - работни заплати, пазар на труда, икономическа, данъчна и бюджетна политика, обществено осигуряване и усъвършенстване на законодателството, които днес ще бъдат връчени на премиера Пламен Орешарски, съобщават от синдиката.
Доходите
Повишаване на минималната работна заплата на 340 лв. от 1 януари 2014 г., като наред с това въвеждане на необлагаем минимум от 340 лв. и таван на осигурителния доход от 2500 лв., иска КНСБ. Въвеждането на необлагаем минимум за доходите на физическите лица, равен на минималната работна заплата, ще струва на бюджета около 650 млн. лв. за годината, но ще увеличи нетните месечни доходи от труд на повечето работещи с между 30 и 34 лв., изчисляват от синдиката.
Предлага се и изработването на механизъм за ежегодно договаряне на минималната работна заплата на базата на икономически параметри. От началото на 2014 година се иска и увеличение с не по-малко от 10% на заплатите в бюджетните дейности, като в средното образование увеличението да е 14 на сто, в центровете за спешна медицинска помощ, психиатричните центрове и центровете за кръвопреливане - 20 на сто, в Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане и в сферата на културата /музикални и танцови състави, музеи, галерии, библиотеки и читалища/ - също ръст от 20 на сто.
Увеличаване минималните осигурителни доходи по икономически дейности и групи персонал във всички дейности, в които няма споразумение между социалните партньори със средния процент увеличение, постигнат при договарянето – 2,5 на сто.
Данъците
Въвеждане на елементи на семейно подоходно облагане - връщане на процент от платения данък върху дохода (с оглед стимулиране на декларирането на реалните доходи) с високи стимули за първо и по-малки за второ дете.
Въвеждане на данък върху финансовите транзакции. Повишаване на данъка върху дивидента от сегашните 5 на 10 на сто. Завишаване на данъчните стимули за повишаване квалификацията, допълнителното осигуряване и застраховане.
Запазване на стимулите на младите семейства с ипотечни кредити за жилище, са други предлагани стъпки.
Осигуровките
Предлага се въвеждане на здравна осигурителна вноска върху доходи от собствености и други подобни източници за хора, които нямат доходи от труд и не са задължени да се осигуряват на друго основание (не са работещи,
не са социално слаби, не са самонаети).
Да се увеличи осигурителната вноска за фонд "Пенсии" на ДОО с 1% с цел постепенно възстановяване на загубите от намаленията от предходни години е друго искане.
Незабавно да се придвижи законопроектът за криминализиране укриването на задължения за плащане на осигурителни вноски, искат от синдиката.
Пенсионната реформа
Да се спре нарастването на пенсионната възраст за заетите в масовата трета категория до постигането на консенсус между социалните партньори.
Въвеждане на „швейцарското правило“ при осъвременяване на пенсиите през 2014 г. Определяне максималния размер на пенсиите, съобразно ръста на максималния осигурителен доход (от 2200 на 2500 лв.).
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Георги Ангелов: Задават се нови проекти за чипове в България
UBS повиши целта си за S&P 500 в края на годината до 8100 пункта
КЗК откри нов картел при обществените поръчки – този път за строителна техника
К. Бошов: Ще чуем миноритарните акционери, но няма да сваляме „Еврохолд България“ от борсата
Американски регулатор: Криптосекторът неизбежно ще получи закони за пазарната структура
Растежът на бизнес активността в еврозоната стигна най-високото си ниво от ноември насам
Катастрофа затруднява движението по пътя Велико Търново - Елена
Обедна емисия
Моторист дрифтирал на една гума с 1,08 промила при акция на полицията в София
Една от най-известните картини в света: "Момичето с перлената обица" е в Япония
Законно парти в парковете на София: Заявление 7 дни по-рано и тишина след обяд
Готви се бомбастичен трансфер! Лейкърс пожела Йокич
Арсенал завърши трансфера на Конса, той дебютира срещу Вила
Байерн без Мусиала срещу Дортмунд
Артета обяви готови ли са Сака и Райс за старта на Висшата лига
Левски пуска билетите за реванша с АЕК в Атина
Роналдиньо си спомни как стана шампион в затвора и спечели прасе
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Тирамису с йогурт
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Италиански кекс със сладко от череши
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
АПАЗ се обяви против практиката пациенти да осигуряват кръв, за да бъдат оперирани
Билкови репеленти срещу насекоми, 2
МЗ представи новия модел за здравна реформа: ЦАР остава самостоятелен, РЗИ стават дирекции към министерството
Драстичният спад на нивото на Дунав разкри опасни следи от миналото
Закритият басейн „Д-р Любен Лазаров“ временно няма да работи
Задържаха мъж от Калофер за отравянето на лешоядите в Стара планина
Подготвят два терена за нови площадки за едрогабаритни отпадъци във Варна
5 неща, които трябва да знаете за Симеон Наковски преди дебюта му на SENSHI 33
Непълнолетни сестри са обявени за общодържавно издирване (СНИМКА)