Президентът Росен Плевнелиев обвини няколко медии, без да ги назове поименно, че се опитват да опетнят името му.
Не приемам цената на политическия ми успех да бъде за сметка на разрушаване на институциите и държавността. През последните няколко месеци сме свидетели на опити за дискредитиране на президентската институция, какво ли не се изговори и от определена медийна група за мен, ще взема за пример измисления скандал за къщата ми в Гърция. Наглостта и задкулисието на самозвани популисти е безгранично. Тиражираше се, че съм разхождал куфарче с пари из границата. Това не е вярно, заяви той по повод на разпространена информация от ТВ7, че е платил за къщата си в Гърция в брой.
Плевнелиев подчерта, че е платил по банков път през Националната банка на Гърция.
Парите са преведени на 2 транша. На 1 октомври 2007 г. част от парите са преведени от моя сметка в Дойче банк, а на 2 октомври останалите са преведени от сметка в Райфайзен банк. Къщата е купена на 8 октомври, цената е три пъти по-висока от данъчната оценка, разясни Плевнелиев.
Чрез нелепи и откровени неверни твърдения се манипулира обществото. Не една, а няколко медии измислят скандали, за да остане накрая в общественото съзнание само „президент- скандал”, дали е вярно няма значение, важното е скандалът да се наложи, упрекна той. Според него, ако той не отговаря ежедневно на лъжите и манипулациите за него, тогава хората си правят извод, че казаното е вярно.
Президентът за пореден път настоя, че няма офшорни сметки, че не прави партия, коалиции структури и че всичко, което притежава, е в данъчните му декларации.
„Няма да търпя да ме учат на морал хора, които са вписали малки апартаменти, а имат имоти за милиони, за разлика от други аз живеят в къща, която е на мое име, а не на фирми, и идвам успял от реалния бизнес, и не съм влязъл в политиката, за да си оправя живота”, заяви той.
Плевнелиев обаче смята, че не е останала нито една институция в държавата, около която през последните 5 месеца да не се завихри скандал и заради това толкова дълго се въртим в омагьосан кръг и влизаме от криза в криза.
Българският народ знае кой печели, когато водата е мътна, подобни методи използват тези, които разчитат да постигнат успех против правилата, те не искат силна държава и силни интуиции, които да работят в интерес на обществото, а за силните на деня. В държава, в която е лесно да скриеш истината, няма да дойдат стратегически инвеститори да плащат данъци”, предупреди още той.
По думите му с кампанията срещу него се цели да се отклони общественото внимание от истинските скандали и като пример посочи „опитите да се върне Държавна сигурност на бял кон”.
На всеки, който си мисли, че така ще си спести важните дебати, ще кажа, че това е измамно усещане. Как изглеждат регулаторите днес - независими, силни или всичко си е постарому, какви сметки ще получим за ток тази зима, как да запушим пробойните в енергетиката, стана ли секторът по-прозрачен и как през 2014 г. ще обясним на гражданите, че сме пропилели цяла една година със скандали”, нападна от своя страна държавният глава.
Няма да легитимирам популисти, които са продукти на политически инженеринг, които вместо да обяснят какво ще допринесат за нацията, фабрикуват компромати, отсече той.
Когато си на върха, там духат силни ветрове, но нищо няма да ме отклони да служа на гражданското общество и да съм независим, добави държавният глава. Той призова политиците да запретнат ръкави за изграждането на силна България.
Плевнелиев съобщи, че до края на седмицата ще са готови мотивите, с които ще сезира КС заради случая с Делян Пеевски, след като на 8 октомври магистратите решиха, че той остава депутат. Съдиите отхвърлиха искането на 96 народни представители от ГЕРБ от 42-рото Народно събрание за предсрочно прекратяване пълномощията на народния представител Делян Пеевски на основание несъвместимост на положението му на народен представител с изпълнявана друга държавна служба – председател на Държавна агенция „Национална сигурност”.
Относно проблема с бежанците Плевнелиев коментира, че това е задължение на изпълнителната власт.
Не зависи от президента бежанците да получат легло, ток, вода и да осигурим нормални условия на хилядите жени и деца без мъже, убити и останали някъде по бойните полета в Сирия, настоя той.
Държавният глава информира, че все пак ще има заседание на Консултативния съвет по национална сигурност, но кога и как, ще стане ясно скоро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Европейските борси започнаха седмицата без промяна в очакване на икономически данни
„Одисея“ си върна първото място в българския боксофис
Вносът на земеделска продукция ще бъде подлаган на засилен данъчен контрол
Коя е първата листната компания за хуманоидни роботи в Китай
Китай разработва ракети, които да удрят самолети на голямо разстояние
Никола Стоянов: "Справедливата цена" няма да промени правилата, по веригата има изкривявания
Иван Христанов: Не може да имаме президент, който го "водят за ушенце"
За 5 зодии животът тръгва нагоре след 24 август
Скали се срутиха в Кресненското дефиле, две жени са пострадали
Нюкасъл брои 50 млн. паунда за играч на Ман Сити
Ясна е съдбата на селекционера на Ирак
Лудогорец със специално съобщение за легенда
Жалко! Радулов допусна обрат и е аут от Роухямптън
Байерн праща испанец в Ла Лига
Братя Николови въртят любов със сръбкини + СНИМКИ
Гадание по кръга на Нострадамус
Дневен хороскоп за 25 август, вторник
Театър „София“ открива 60-ия си юбилеен сезон
Женски хороскоп за септември 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
И с парно, и на ток сметките ще са по-високи тази зима
Експерт предупреждава за финансова криза: Признаците са невъзможни за пренебрегване
Дунав пресъхва, а Европа не действа
Защо случаите на аутизъм се увеличават?
Проучване: Екраните имат по-сложно влияние върху децата
Ето какво ще е времето утре