Парламентът прие на първо четене два законопроекта за промени в Закона за лекарствените продукти. Единият е внесен от депутатите от ДПС и БСП Нигяр Джафер и Емил Райнов, а вторият – от Министерския съвет.
В пореден спор се превърна разглеждането на двата законопроекта. Парламентът отново се раздели на две – от едната страна застанаха БСП и ДПС, а от другата – ГЕРБ.
Традиционно разговорът се отклони на няколко пъти от лекарствената политика. Мая Манолова от БСП и Десислава Атанасова от ГЕРБ стигнаха дори до костинбродските бюлетини. Премина се и през традиционните сравнения кой какво е направил през мандата си.
Сега управлявате вие – вече пет месеца нищо не е направено в Министерството на здравеопазването. Няма внесен нито един законопроект от МЗ. Този законопроект, който е внесен от МС, е подготвен, когато съм била министър аз. Другият е внесен от колеги народни представители. Изборите отдавна минаха, вие доказахте, че не станахте говорител по здравната тема, а доносник по отношение на едни бюлетини, заяви Десислава Атанасова, като се обърна към Манолова.
Бившият здравен министър се спря и на любимия напоследък въпрос: „Кой назначи Делян Пеевски?“. В отговор обаче получи доста ироничен отговор от депутата от БСП Емил Райнов.
Вие разбирате ли, че една година медицинското съсловие се чуди кой, кой, кой назначи Десислава Атанасова за министър, заяви с иронична усмивка Райнов от парламентарната трибуна.
По средата на спора застана Станислав Станилов от „Атака“. Той застъпи традиционната реторика на националистите. По негови думи монополите постоянно увеличават цените. Той беше категоричен, че не е важно да се спори кой какво е направил по време на мандатите си. В крайна сметка въпреки лютия спор едва един депутат гласува против при гласуването.
Първият законопроект, внесен от Нигяр Джафер и Емил Райнов, предвижда създаване на Експертен съвет по търговия на дребно с лекарствени продукти към Изпълнителната агенция по лекарствата. Въпросният орган ще подпомогне и подобри дейността по издаване на разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти.
Предвижда се Съветът да разработва национални критерии за осигуряване на равномерен достъп до лекарствени продукти, които да се предлагат на министъра на здравеопазването за утвърждаване. Текстовете засягат и паралелния износ на лекарствените продукти, който не би нарушил принципа на свободно движение на стоки и услуги в Европейския съюз, но същевременно би дал възможност на компетентните институции да се намесят в случай на установен дефицит на определен лекарствен продукт, което застрашава здравето на населението.
Във втория законопроект, с вносител Министерски съвет, промените касаят европейска директива.
Вижте още във видеот на Bulgaria On Air.

Опасенията на Фед за инфлацията развали настроенията на Wall Street
Украйна нанесе рекорден брой удари по руски рафинерии, влошаващи кризата за горива
Кадър на деня за 28 август
Икономист: Новият механизъм за определяне на минималната заплата е предвидим
Големите букинг платформи ще свалят обяви за имоти, които укриват данъци
Европейските борси се движат към растеж за пети пореден месец
Рецепта за пиле с гъби в кремообразен сос
3 зодии откриват истинското щастие на 29 август 2026 г.
Венера на 20-ия градус във Везни носи пари и любов на 4 зодии на 29 август 2026 г.
Популярни коли втора ръка, които е добре да избягваме на над 200 000 км
Късна емисия
Хеттрик на Забири осигури драматичен триумф на "Сантандер" срещу "Елче"
Спортът по телевизията днес, 29 август
Мачовете по телевизията днес, 29 август
Само 22 гола останаха! Роналдо донесе победа на Ал Наср (ВИДЕО)
Рамош се отпуши, 2 от 2 за Аморим в Милан
Бомба от "Герена": Легенда на Арсенал става шеф на Левски
ЦСКА 1948 с нова победа, измести Левски и Лудогорец от върха в Първа лига
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Таро карта за 29 август, събота – Четворка мечове
Дневен хороскоп за 29 август, събота
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
3 зодии привличат финансов успех в периода от 31 август до 6 септември 2026
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
ЕС отпусна 489 млн. евро на България за инвестиции в отбрана
Хороскоп за 29 август 2026
Демерджиев уволни шефа на полицията в Благоевград заради ареста в Струмяни
На 34 години почина най-младият монарх в света
Има пострадал при пожара в автосервиз във Варна
Голям пожар избухна във Варна