Словакия е сред водещите държави в Европа в производството на автомобили и автомобилни компоненти и България ще търси по-тясно сътрудничество в тази област. Това предложи президентът Росен Плевнелиев в Братислава, където откри словашко-български бизнес форум, заедно с президента на Словакия Иван Гашпарович, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Според президента с натрупания през последните години опит и с квалифицираните си кадри български компании имат потенциал да доставят детайли и оборудване за автомобилните заводи в Словашката република.
„България постигна много и днес в този сектор на икономиката у нас работят над 15 000 души. Само през последните месеци бяха открити 15 нови производствени мощности за автомобилни части в страната“, припомни Росен Плевнелиев пред повече от 50 представители на българския и словашкия бизнес.
Президентите Плевнелиев и Гашпарович подчертаха, че страни със сходна икономическа структура, каквито са България и Словакия, са длъжни да насърчават диалога между бизнеса от двете страни в търсенето на общи решения за устойчиво развитие. Въпреки влиянието на икономическата криза стокообменът между България и Словакия нараства с 20 на сто годишно и това създава благоприятни предпоставки за задълбочаване на икономическите отношения, беше отбелязано на форума. Двамата държавни глави насърчиха компаниите от двете страни да реализират повече взаимни инвестиции.
Инфраструктурните и енергийни връзки са определящи за динамиката на икономическия живот и България и Словакия предприемат необходимите мерки за гарантиране на своята енергийна сигурност, отбелязаха още Росен Плевнелиев и Иван Гашпарпович. Те отново определиха като приоритет сътрудничеството за диверсификация на енергийните доставки в региона на Централна и Югоизточна Европа. „България е в процес на изграждане на интерконекторни връзки със своите съседи“, припомни президентът Плевнелиев, който беше категоричен, че не трябва да се повтаря кризата в доставките на природен газ от края на 2008 г. и началото на 2009 година.
Акцент в разговорите на двамата президенти са били също така възможностите за по-тясно сътрудничество в областите на науката, информационните технологии и иновациите. „Убеден съм, че България и Словакия ще задълбочат връзките си и заедно ще използват пълноценно средствата, които Европейския съюз предоставя за развитието на тези сектори“, каза президентът Иван Гашпарович.
Български фирми с опит в предоставянето на лечебен и спа туризъм да инвестират в развитието на минералните извори в Словакия, предложи още словашкият държавен глава. Той припомни, че България е една от предпочитаните дестинации за туристите от Словакия и очаква увеличение на туристическия обмен през следващите години.

Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
Fitch потвърждава кредитния рейтинг на България на ниво ВВВ+
За един месец война САЩ са унищожили около една трета от ракетния арсенал на Иран
Л. Богданов: Далеч сме от сериозна енергийна криза и субсидии не са необходими
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Малки и големи се събраха да почистят столичния парк "Заимов" (СНИМКИ)
Яница Кънева: Вдъхновява ме Лили Иванова, сблъсквам се челно с реалността в музиката
Пиян шофьор предизвика катастрофа с жертва край Добрич
Василев: Корупцията не се бори с договори като "Боташ"
Арфата като съдба: Как Деница Димитрова покори френската сцена
Меси беше резерва, ас на ЦСКА 1948 – титуляр
Итаума е машина! Ще се превърне в следващия Майк Тайсън
Двоен празник на „Герена“! Левски се готви да празнува титлата с нов собственик
Национал на България бесен: Хейтят ни хора, които не са се събличали по физическо
Синер се справи със Зверев и е на финал
Вече 96 години САЩ не знае що е успех над Белгия
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Таро карта за 28 март, събота
Художникът Искрен Илиев-ISI се завърна във Варна с мултимедийния проект "Отвъд рамката"
Зеленски се споразумя с ОАЕ за сътрудничество в отбраната
Тръмп: Куба е сладващата
Във Варна представиха премиерата на „Деца на света“ на Стефан Цанев
Във Варна награждават Ветроходец на годината
Залагат в бюджета пари за ремонт на улици в пет варненски села
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури