От седем на три години се намалява срокът за залесяване на пожарища и сечища с промени в Закона за горите. Правителството одобри проектозакона на вносител на редовното си заседание днес и предлага на Народното събрание да го приеме.
Според управляващите с намаляването на срока в по-голяма степен се гарантира защитата на обществения интерес по чувствителната тема за възобновяването на българските гори.
Промените предвиждат още разширяване на кръга на субектите, имащи право да възлагат и извършват залесяване, чрез включването на учебно-опитните горски стопанства и специализираните звена на Изпълнителната агенция по горите.
Създава се и възможност фирмите, регистрирани на територията на дадена община, да могат да участват в процедурите като местни търговци във всички държавни горски и ловни стопанства, чиито територии попадат в обхвата на тази община.
Според правителството поради неясната си формулировка, досегашният текст на чл.115, ал.1 бе повод за съдебни дела след провеждане на процедури по този ред и не постигаше целта за насърчаване на заетостта и осигуряване на работа на малките и средни предприятия по места.
Предлага се отмяна на разпоредбата на чл.116а, която даваше възможност за допълнително разширяване на обхвата на дългосрочните договори, което, по мнението на бранша, създава условия за установяване на монополно положение и допуска необосновано завишаване на обема на добиваната дървесина по дългосрочните договори.

Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Рецепта за тиквички с чесън и копър на тиган
Какво не знаем за траките и старите българи?
Моторист загина в Русе
Белгия пак се издъни, Иран едва не разплака „червените дяволи“
Белгия – Иран 0:0
Каспер Рууд вдигна тридневна сватба в Майорка + СНИМКИ
Ямал: Планът беше да вкарам и... да си почина
Де ла Фуенте разкри голяма тайна за героя си
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Таро карти за юли за всяка зодия
Италианска рецепта за паста с чесън, моцарела и салчичон
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път