Казусът „Бисеров” за мен е апотеоз в жанра „оставка по лични причини” – така модерен в политиката у нас. И на мен ми беше предложено да се възползвам от него, но аз отказах, защото смятам, че нещата трябва да се обясняват и да се посочват истинските причини. Така в предаването "120 минути" на bTV бившият енергиен министър Трайчо Трайков коментира оттеглянето на Христо Бисеров от ДПС и парламента, и последвалата новина за водено разследване срещу него за пране на пари.
„На мен предложението „оставка по лични причини” ми го отправи Цветанов. Каза - или я подай по лични причини, или ще намерим други. Аз му отговорих, че само министър-председателят може да ми я поиска. На следващия ден я подадох и обясних евентуалните причини, поради които искат да се оттегля”, обясни Трайков.
Според него при бившия вече зам.-председател на НС Бисеров „има всичко друго, освен лични причини – случаят касае мястото на България в системата на колективна сигурност в Европа и НАТО. Не го познавам лично г-н Бисеров, никога не съм говорил с него – но виждам, че това е краен етап на разлагането на политическата система с днешните правила. При тези правила и новите лица ще са употребени или изкушени”.
Трайков определи като недобър „опит за кризисен пиар” факта, че ДПС искат да осветлят замогването на Бисеров от времето преди постъпването му в партията. „Сякаш това по някакъв начин ще ги оправдае. Странен е такъв аргумент – щом сте приели такъв човек тогава, какво ви оправдава сега”.
Бившият енергиен министър потвърди и лансираната си от известно време теза, че проектът „Южен поток” е „отровно хапче” за страната ни. Причините били три - раздута 2-3 пъти цена, взимането на голям заем от БЕХ, както и „пълна мъгла” за приходите от транзитни такси и дивиденти.
„Газпром също не печели от проекта - печели регионалната политика на Русия, както и хора по етажите на Газпром. Акционерите в компанията не са ентусиазирани и акциите й се търгуват прекалено евтино спрямо тези на други подобни компании”, заключи Трайков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Рецепта от тефтера на баба: Палачинки с вода
Плодовете поевтиняха, зеленчуците и млечните продукти поскъпват
Лятното часово време повишава риска от инфаркт и инсулт
Шофьор удари полицай с колата си при проверка на пътя до Белица
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Магьосникът Балъков на 60! За Краси трябва книга, а не ала-бала
Всички резултати и класирания в НХЛ
Белгия разгроми САЩ в голов екшън
Сабаленка отново триумфира в Маями
Постно без Роналдо: Мексико и Португалия спукаха топката, трагедия помрачи мача
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
С 30% по-евтино: Българите масово пазаруват в Гърция
Коцев: Жалко, че го нямаше Радев да обясни на децата ми защо ме няма 5 месеца вкъщи
Милиони протестираха срещу Доналд Тръмп в САЩ
Сложиха паметна плоча за загиналите на Петрохан и Околчица
Какъв ще е денят ви според картите таро?
Виц на деня - 29 март
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите