През следващия програмен период ще бъде отделен резерв за добро изпълнение на проектите в рамките на 647 млн. евро. Това съобщи Ивайло Калфин, депутат в Европейския парламент от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Той участва в дискусия по темата за новата финансова рамка на ЕС, предаде БТА.
Калфин бе помолен да коментира изказване на колегата си от Европейския парламент Андрей Ковачев (ЕНП), който заяви, че в свой коментар ЕК посочва несъответствие от 647 млн. евро във финансовата база на страната ни за следващия програмен период.
Това число отговаря на така наречения резерв за добро изпълнение, който беше приет в следващия европейски бюджет, коментира Калфин. Това означава, че 6 процента от средствата, които се полагат на всяка една държава ще бъдат отделени и ще могат да се договарят след 2018 г. Те не се губят, но могат да се договарят едва след 2018 г. за програмите, които работят най-добре, поясни Калфин.
Доколкото разбрах, в първоначалната преценка на общия бюджет на страната ни тези средства са били извадени и оттам идва разликата, добави той.
Общо 14,5 млрд. евро получава България за следващия програмен период, от тях над 7,1 млрд. евро са за земеделие (1,6млрд. евро за селските региони, а останалите - за преки плащания към земеделците), останалите над 7,3 млрд. евро са за останалите оперативни програми.
Ще има нова програма за образование, с нови управляващи органи, останалите програми ще бъдат същите като през сегашния програмен период, каза още Калфин.
Относно изпълнението на проектите през този програмен период Калфин заяви, че през следващата година ще имаме лоши новини заради зле сключени договори. Той уточни, че договарянето от над100 процента по оперативните програми до 2013 г. няма да се изрази в сто процента изпълнени проекти.
Европейските средства предполагат дългосрочно планиране, да се надяваме, че в следващия програмен период това ще бъде направено, каза Калфин. Той отрече и възможността следващата година да е нулева за европейски проекти, каквито опасения бяха изразени от представители на опозицията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Времето в неделя: Предимно слънчево, температурите достигат до 20 градуса
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Добруджа - Левски
Интер - Рома
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато