Българският президент Росен Плевнелиев се включи в дебата за имиграцията във Великобритания с ексклузивно интервю за в. "Обзървър", в което призовава страната да остане вярна на своето наследство като "глобална сила, проправила път за интеграцията", а не да използва страховете на хората.
Плевнелиев посочва в интервюто, че да се изолира Великобритания и да се вреди на репутацията й "не е правилната история, която да бъде написана". Според президента политиците трябва да се борят срещу онези, които експлоатират страховете на хората, а не да бъдат водени от тях.
"Българите днес повдигат много въпроси за демократичното, толерантно и хуманно британско общество. Дали днес във Великобритания пишем история на преминаване към изолация, национализъм и краткосрочни политически похвати?", запита държавният глава.
По думите на Плевнелиев политиците трябва да са готови да кажат неудобната истина и да отстояват "неприятните, но нужни решения", дори и с цената в краткосрочен план това да се отрази негативно на рейтинга им.
Президентът посочи, че има безпокойства за сигурността на българите, които вече се намират в Обединеното кралство, и призна, че на срещата на върха на ЕС във Вилнюс в края на миналия месец е поискал обяснение от британския премиер Дейвид Камерън за "действията, езика и плановете" на британското правителство, пише още вестникът. Плевнелиев заяви, че е получил уверения, че българските граждани няма да бъдат дискриминирани.
Президентът е изказал също опасения, че резултатите от социологическите проучвания за Британската партия на свободата (ЮКИП) и нейния лидер Найджъл Фараж подтикват Камерън да действа съобразно краткосрочните интереси на Консервативната партия и против тези на Великобритания.
Според Плевнелиев политиците трябва да се поучат от грешките през 20 в. и отживялата политика на издигане на стени и железни завеси и да разберат, че "всеки един от нас, било то България или Великобритания, е слаб, когато е изолиран".
"21 век е не издигане на стени, а събарянето им, свързването на народи, култури, икономики, промишленост",
заявява в интервюто българският президент. По думите на Плевнелиев британският премиер трябва да помисли как историята ще го оцени и не бива да забравя дългосрочните приоритети и ценности, понеже един политик не остава в историята с всекидневните си задачи и решения.
Плевнелиев посочи, че Великобритания може да се поучи от начина, по който България се е приспособила към първата имигрантска вълна в съвременната си история с пристигането на около 11 хиляди души от африкански и близкоизточни държави през последните две години.
"Ние дори бихме могли да дадем урок на Великобритания. Като държава, която не е толкова богата и толкова силна, се опитваме да изясним не толкова какъв брой хора може да дойдат в България, а как можем да ги интегрираме," посочи президентът.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акциите на производителите на чипове поскъпват на Wall Street в очакване на отчета на Nvidia
Високите лихви по заемите тласнаха продажбите на жилища в САЩ до 6-месечно дъно
БСК: Новият механизъм за минималната заплата ще даде предвидимост на бизнеса
Денев: Промени в лекарствената политика не трябва да рискуват достъпа до медикаменти
Теорията на Тръмп за световната сила е подложена на изпитание в Иран и Канада
Поевтиняването на петрола с 4% донесе оптимизъм на европейските фондови пазари
3 зърнени храни, които смятаме за полезни, но дават малко на организма
Салата с патладжан и червена чушка по гръцки - рецепта
Природозащитници извървяха 44 км пеша, за да спасят най-рядката патица в света
10-годишно момче се натъкна на неизвестен на науката паяк-вълк
Словакия осуети саботаж срещу завод за дронове
Съмнения за антракс в Ловешко вдигнаха на крак здравните власти
Нийл Робъртсън остава в борбата за №1 в снукъра
Добра сделка! Взимаш 50 милиона за играч, вкарал два гола
От "Анфийлд" продължават разговорите за голямата си цел
ОФИЦИАЛНО: Ман Юнайтед се сдоби с още един халф
Експресно! Гришо върза „геврек“ на италианец в квалификациите на US Open
Каквото и да стане в Атина, този Левски вече спечели нещо по-важно
Таро карта за 26 август, сряда – Рицар на мечовете
Почина певицата Доли Партън
А ако просто спрем да мислим за чистенето?
Дневен хороскоп за 26 август, сряда
Любовен хороскоп за септември 2026
Ангелската дата 25/8 носи положителни промени за 5 зодии
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
84-годишна шофьорка блъсна две деца, а 88-годишният ѝ мъж – разследващите полицаи
„Камчия“ е над 90% запълненване, други два язовира преливат
Затварят кораба-музей „Дръзки“ за посетители
Tърсят шеф за управление на отпадъците и контрола по чистотата във Варна
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Магнитни бури удрят Земята в следващите дни