Според ЕВН проектът за решение за намаление на цената на електроенергията от 1 януари 2014 година ще доведе до дебалансиране в енергийния сектор и дискриминация на едни и същи участници в него.
Днес в ДКЕВР се проведе обществено обсъждане, където енергодружествата категорично заявиха, че не приемат намалението на технологичните им разходи при корекцията на цените на електроенергията от 1 януари 2014 година.
По този повод дружеството е внесло в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) възражение, а до медиите разпространи становище. В него се посочва, че поредното трето намаление на цената за последните 10 месеца е отново за сметка главно на последните звена в системата - ЕРП-тата и крайните снабдители.
Според ръководството на ЕВН проектът на ДКЕВР създава следния парадокс: "С новото решение комисията задължава дружеството да плаща цена за енергия и пренос на НЕК и ЕСО 107,34 лв. за МВтч., а да я продава на битовите клиенти като нощна енергия за 86,76 лв. за МВтч."
От дружеството питат дали последните ценови решения целят стабилизиране на цялата система, или само на определена компания, предвид на това, че делът на ЕРП-тата в общата цена от тяхната приватизация досега е бил силно намален. От ЕВН твърдят, че посочените в становище на Научно-техническия съюз на енергетиците в България осем процента технологични разходи на дружеството всъщност са 11.
Въпросите, които поражда този проект, според дружеството са още защо се игнорират некомпенсираните разходи на дружествата за изкупуване на енергия от ВЕИ, защо в проекта не са включени предстоящите разходи за балансираща енергия и защо ДКЕВР предвижда нов инвестиционен и технологичен одит на ЕРП, едва след като Комисията вече обяви проекта на нови цени.
"ЕВН България" изразява изненадата си, че ДКЕВР взема такова тежко решение, без да се консултира с всички засегнати страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БФБ затвори със спад на индексите в понеделник
Ангела Меркел критикува ЕС, че не говори с Русия, но отказва да води този разговор
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Рецепта за сладко от люти чушки
Икономист: Стотици милиони евро могат да се спестят в бюджета чрез по-строг контрол
Плугчиева: Радев и Йотова търсят партньори, а не да сме срещу някого
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Локо София подчини Славия
Септември с ключова победа в битката за спасение
Добруджа изпадна от Първа лига
Людовика Павани
Спартак Варна удари Монтана, но остава при изпадащите
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване