България е „шампион“ в ЕС по писането на стратегии, но част от тях се оказват загуба на време и средства.
Вицепремиерът Даниела Бобева даде такъв пример със стратегиите за интеграция на бежанци от последните 7-8 години.
„Какво стана сега, като дойдоха истинските бежанци? Какви са тези стратегии, за какво бяха, създадохме ли капацитет“, попита риторично тя.
128 стратегии в различни области и приети от различни правителства са действащи към момента. Най-много от тях са в областта на социалната политика и заетостта, следвани от тези, свързани с правосъдието и вътрешните работи и за здравеопазване.
Има и сектори - като туризма, транспорта и културата, които са обект на един стратегически документ. В ЕС обаче сме абсолютни „шампиони“ по писане на стратегии – следващата след нас страна е „само“ с 56 стратегии.
Цялостен или частичен отчет обаче е бил направен едва на 23% от всички 378 стратегии, публикувани за периода 2008-2013 година От действащите 128 изготвен отчет имат само 12. Констатациите са част от доклад, възложен на Бобева от Министерския съвет за състоянието на процеса по стратегическо планиране в България.
Само девет от активните стратегии са с времеви хоризонт тази година, а болшинството са със срок до 2020 година.
В периода 2005-2009 г. при управлението на тройната коалиция са написани 153 стратегически документа, 2009-2013 г. при кабинета на ГЕРБ – 144. Служебният кабинет също е написал 4 документа. За осем месеца настоящите управляващи имат 28 готови стратегии.
Около 41% от тези документи са подготвени във връзка с изискването на европейското законодателство. Бобева изтъкна, че писането на стратегически документи заема значителна част от работното време на администрацията. Част от тези документи обаче са дело на външни консултанти.
Голяма част от документите нямат годишни планове за действие, в които да се конкретизират задачите, които трябва да изпълни администрацията. Друга част пък нямали ефект, защото не са финансово осигурени.
Бобева уточни, че има рамка, създадена преди няколко години за това как трябва да изглеждат стратегиите, но тя няма задължителен характер, заради което в годините имало „изключително разнообразие“ на подходи при подготовката, изпълнението и отчитането им.
Например има стратегия за борба с корупцията и организираната престъпност, приета на 18 ноември 2009 година. Тя не е отчитана, не е предвидена в законодателни инициативи на правителството и след 2010 година не е имало планове за изпълнение по нея.
Според Министерския съвет трябва да се направи анализ и оценка на всички действащи 128 стратегии, да се види кои са изпълнени и на кои е отпаднала необходимостта или са неактуални.
В бъдеще ще се изисква задължителна финансова обосновка и отчетност.
Бобева посочи, че са необходими по-малко, по-кратки, но по-ефективни стратегически документи. Вицепремиерът цитира думи на премиера Пламен Орешарски - „по-скоро планове за действие, отколкото дълги стратегии“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Поверия и забрани за празника на 2 април
Времето в четвъртък: Вадете чадърите - чака ни дъжд и студ
Хороскоп за 2 април: Няколко зодии се радват на успехи
Левски готви сензационен трансфер
Шокиращ трансфер разтърсва Първа лига! Лудогорец отмъква перлата на ЦСКА без пари
Милиони потичат към „Герена“! Топ грандове и богаташи на опашка за най-скъпия в Левски
Браво! Четири българки влязоха в Топ 32 на Световното
Шампионка от Уимбълдън роди близнаци + СНИМКИ
Спортът по телевизията днес, 2 април
Силни поверия за Лазаровден
„История на българския народ“ от Петър Мутафчиев
Пролетна салата със зеленчуци, месо на скара и билков дресинг
Какво се случва с тялото ви, когато пиете редовно чай от хибискус
Нумерологична прогноза за 2 април
Таро карта за 2 април, четвъртък
Продължава да е облачно и с валежи
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето