В 700 операции на МВР без основание е използвана сила и помощни средства през последните 4 години. Това каза вътрешният министър Цветлин Йовчев по време на отчета на ведомството. Той обясни, че те са част от 1300 акции от 2009 година насам, при 200 от тях не са използвани никакви документи, а са осъществени само с устни разпоредби.
Йовчев коментира, че вече има гаранции, че СРС не се прилагат незаконно. По повод последните изтекли записи на разговори от срещи министърът заяви, че от август МВР няма възможност да подслушва. Той определи случващото се като помия и помоли участниците в подобни действия да не вкарват държавата в тях.
По въпроса за бежанската вълна Йовчев каза, че под 100 са преминалите мигранти за последния месец през българо-турската граница, като цифрите за същия месец на 2012 година, когато в България не е съществувал бежанска криза, са 193-ма. Министърът обясни, че вече са изготвени планове и трябва да се подходи към подготовка и строежа на преградното съоръжение на границата.
Над 3000 места са открити към момента за настаняване на бежанци. По думите му в Харманли и Пъстрогор условията са много добри, във "Враждебна" и "Военна рампа" предстоят ремонтни дейности, които ще подобрят условията за живот.
Министърът призна, че изминалата 2013 година е била тежка и допълни, че са набелязани основните проблеми във ведомството и на тяхна база са изведени приоритетите на МВР за 2014 година.
„Предстои управленски план, на основата на тези приоритети. Той минава последна редакция“, каза Йовчев.
Според него три са били основните предизвикателства през изминалата година - реформата в министерството, проблемите, породени от миграционната криза и охраната на обществения ред заради протестите.
По отношение на битовата престъпност Йовчев каза, че мерките срещу нея ще са в няколко посоки.
„Полицаят трябва да е там, където от него имат нужда, заради това изискахме разпределението на полицейските сили, включително и съобразено с времето, в което се извършват престъпленията с концентрацията и характера на тези престъпления“, обясни той.
Поради това ще се засилят контролните функции в няколко направления - в ГД "Национална полиция", която до момента била доста пасивна, изискванията към областните дирекции и ръководителите им, и новата структура Дирекция „Инспекторат”, обясни министърът.
Министърът посочи, че се създават механизми, с които да се документира колко бърза е била реакцията на полицаите по сигнали, ще се предприемат мерки за бързо приемане и бърза реакция по сигнал, контрол над криминалния контингент в съответните райони.
МВР си поставя за цел да бъдат поставени под контрол местата, където може да бъде реализирано откраднато при битовите престъпления.
"Сред мерките са по-тясно сътрудничество с гражданското общество, като очакваме да влезе в сила Законът за МВР, и да бъде изградена система за използване на извънщатни сътрудници – работи се вече по механизъм, по който те ще бъдат обучавани", каза още Цветлин Йовчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Защо 130 млн. европейци не могат да пътуват свободно?
Ана Минева: Цифровите активи може да бъдат защитени за следващите поколения
Задължителна застраховка „Tрудова злополука“ – какво губи бизнесът, ако я пренебрегне?
Петролът поевтинява още, през Ормузкия проток преминават повече петролни доставки*
Рисковете от САЩ и Китай очертават мрачно бъдеще за сектора на чиповете в Европа
Русия извършва системни атаки по бензиностанции в Украйна, отново масирано удари Киев*
Баклаян: Имотите ще спрат да бъдат сигурен актив срещу инфлацията, богати сме само на хартия
Българин е арестуван в Гърция за измами за над 690 000 евро
Валежи, бури и вятър: Нестабилно време в България до средата на юли
РИОСВ: Няма замърсяване на въздуха след пожара в завод за отпадъци в София
Легендарен нападател вижда сериозни недостатъци при англичаните
Григор Димитров излиза днес да мачка чех на Уимбълдън
Али Юзеир преди SENSHI 32 Grand Prix: Ще дам всичко от себе си, за да стана шампион!
ЦСКА получи признание: Министър Керязов отличи проекта на „Армията“
Роналдо срещу Модрич: Португалия започва битката за световната титла
Бивш на ЦСКА прилапва играч на Лудогорец
Ярки цветове и блясък в педикюра за лятото (+Снимки)
Къмпинг „Градина“ – перфектното място за лятната почивка
Ето кой печели в играта за филма „Миньони & чудовища“
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Жегата влошава разширените вени – как да се предпазите
3 китайски зодии, които ще са късметлии през юли
Еврото поскъпва леко спрямо долара
Илиан Илиев празнува рожден ден днес
Времето не е подходящо за планински туризъм
Гришо иска да бъде водещ на "Евровизия" в България догодина
Министерският съвет предлага линията на бедност за 2027 г. да бъде увеличена на 443 евро
Шофьорът от катастрофата с две загинали деца иска по-лека мярка
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе