Очаквано правителството на Пламен Орешарски оцеля и при третия вот на недоверие, внесен от ГЕРБ.
„За” свалянето на кабинета гласуваха всичките 93-ма депутати от ГЕРБ, 116 от БСП и ДПС бяха „против”, а 8-те народните представители от „Атака” гласуваха „въздържал се”.
Както и при предишните два вота, премиерът Пламен Орешарски благодари на депутатите, които са подкрепили правителството, както и на опозицията за критиките, с които обеща да се съобрази.
„Общата цел на всички в тази зала е подобряване на сектора сигурност, макар че повечето от аргументите бяха като че ли самокритика към предходния мандат”, заяви той.
Както и по време на дебата по вота преди ден, ДПС и БСП акцентираха върху провалите на управлението на ГЕРБ.
В обяснение на отрицателен вот червеният депутат Петър Курумбашев напомни за случая с подслушваните лекари от Горна Оряховица, които бившият вътрешен министър Цветан Цветанов нарече убийци. „В тази зала се намира единственият политик, който е обвинил български медици в умишлено убийство и то от тази трибуна”, коментира социалистът.
Изненадващо лидерът на ДПС Лютви Местан благодари на вносителите на вота от опозицията. Според него той е бил нужен, за да може обществото да сравни двата модела на управлението на сектора сигурност – по времето на ГЕРБ и сега.
Местан за пореден път обвини бившите управляващи, че са превърнали МВР в основния инструмент за насилие върху политическите им опоненти, бизнеса и гражданите.
„Тази концепция се сблъска с това, което олицетворява вицепремиерът Цветлин Йовчев – ролята на МВР като защитник на правата и свободите на хората. Продължете в този дух, г-н Йовчев, г-н Орешарски”, заключи Местан.
След него и лидерът на БСП Сергей Станишев продължи в този дух на критики и обвинения.
„Няма как идеологът и организаторът на репресивната полицейска държава да внася такъв вот. Твърде пресни са спомените в цялото общество за безпочвените обвинения, за показните акции, за произнасянето на присъди от трибуната на парламента и в публичното пространство”, нападна той.
Според него пресен е и споменът за опита за „подчинение на съдебната система, за рекетирането на бизнеса, за обявяването за злодей на всеки, който дръзне да се противопостави на Цветанов и Борисов.
„Именно сферата сигурност, в която се смяташе, че са най-силни, се оказа най-големият провал на кабинета на Борисов”, обобщи соцлидерът.
Dnes.bg припомня, че първият вот на недоверие към кабинета "Орешарски" в началото на октомври миналата година беше за провал в инвестиционното планиране. Тогава обаче опозицията не се регистрира в пленарна зала и не участва в дебата. Целта на депутатите от ГЕРБ беше да покажат, че парламентът не може да функционира в отсъствието на "Атака”, а по същото време националистите бяха на посещение в чужбина. Въпреки това в крайна сметка вотът не мина.
Вторият, внесен в края на същия месец, беше заради регионалната политика и отново отхвърлен с гласовете на БСП, ДПС и „Атака”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ал. Николов: Липсата на разговор за корупция в енергетиката подкрепя контролирания вот
Изкуственият интелект няма да реши задълбочаващата се финансова криза на Великобритания
Проектът „Помпей“ възражда древната традиция на винопроизводството
Русия и Украйна си размениха удари с дронове
Китай е подготвен за глобална енергийна криза
Джером Пауъл похвали постиженията на Пол Волкър за овладяване на инфлацията
Борисов: Мир, ред и стабилност - ГЕРБ показва лидерство в кризи и война
Подробности за първите опити за примирие между руската и османската армия през 1878 г.
Обедна емисия
"Не ям солено и мазно": 100-годишният дядо Ганчо разкри тайната на дълголетието
Късмет и нови възможности за шест китайски зодии на 23 март
Пчелите - ключов фактор за оцеляването на човечеството и земеделието
Неприятна изненада! Звезда на Левски аут от сметките на България за Индонезия
Берое отлепи от дъното! Заралии с първа победа от половин година
Дортмунд се раздели с шеф
НА ЖИВО: ЦСКА – Добруджа (СТАРТОВИ СЪСТАВИ)
В Байерн Мюнхен недоволни от Германия
София Годжа спечели малката световна купа в супергигантския слалом
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Две сгради се срутиха след взрив в Истанбул
Експерти за изборите: Обикновено калта, която се изсипва, се изсипва в последната седмица
Министерство на образованието е готово за изборите
Ограничена е заразата от морбили в района на Бяла Слатина
Dire Straits Legacy с концерт във Варна днес
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната