Народното събрание ще бъде във Великденска ваканция от 29 април до 8 май включително, решиха депутатите. По предложение на ДСБ парламентът прие да не заседава и на 21 април /Разпети петък/.
По време на обсъждането Димитър Абаджиев /ДСБ/ каза, че вносител на предложението Великденската ваканция да бъде от 29 април до 8 май е председателят на парламента Георги Пирински, но е явно, че това се прави по време на мандата на ДПС. На 23 април е Великден, недейте да наричате тази ваканция Великденска, а я наречете Първомайска, заяви Абаджиев и допълни, че "от "жанвиденово време" не се е случвало това, да не се уважи Великден, да не се уважи Разпети петък и да се правят други интерпретации".
Абаджиев декларира, че депутатите от групата не се интересуват от определените за ваканция дни, а от това да има уважение към празника Великден. Вярно е, че 21 април /Разпети петък/ е работен ден, затова ще направим предложение и в Кодекса на труда този ден да не се смята за работен в цяла България, допълни депутатът от ДСБ.
Председателят на парламентарната група на левицата Михаил Миков заяви, че въпросът за ваканцията на парламента е бил поставен крайно спекулативно от ДСБ. Той обясни, че свършеното от Народното събрание до 28 април ще може да бъде отчетено в доклада за напредъка на България по пътя към членството в ЕС и че всякакви религиозни съображения, етнически, верски в случая нямат никакво значение.
"Господа от ДСБ, като плачете толкова за Разпети петък, защо толкова години не го направихте почивен ден за цялата страна", попита Миков. Той отбеляза, че в петък ще работят всички българи и запита защо спекулативно ДСБ поставят въпроса в пленарна зала и се опитват от нещо, което няма кой знае какво политическо значение, да правят политическа спекула.
Павел Шопов /"Атака"/ също отбеляза, че във въпроса за Великденската ваканция няма нищо политическо или такова, от което може да се извлече политически дивидент. Има нещо религиозно и е ясно защо е така, други години този въпрос е решаван и ние трябва да обмислим Разпети петък да бъде почивен за цялата страна, каза той.
Депутатът от Коалиция за България Александър Радославов каза, че народните представители не трябва да си извоюват привилегия и след като претендират, че са равни с всички граждани, които работят на този ден, трябва и те да работят. Иван Сотиров /ОДС/ призова да се зачитат християнските празници, "защото днес ще честваме 1 май, утре - Рамазан Байрам".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Парламентът си гласува Великденската ваканция
Ваканцията е от 29 април до 8 май включително, депутатите няма да заседават и на Разпети петък
19.04.2006 | 10:35 ч. Обновена: 20.08.2025 | 07:52 ч.
1

Новини
-
Шапката "Тръмп 2028" е на рафта в Белия дом: Ще се кандидатира ли президентът отново?
-
Как да готвите и с какво да сервирате сладкото от смокини?
-
Експерти: Климатичните промени ще увеличат честотата на турбуленциите
-
Вучич обяви намаляване на търговския марж за 3000 продукта в Сърбия
-
Шик или? 92-годишната Джоан Колинс се съблече по бял бански
-
Световната банка препоръча на България да актуализира данъка върху имотите
-
Украйна е загубила 1,7 млн. военнослужещи във войната, няколко поколения са си отишли
-
Руски войници се прострелват едни други, за да взимат обезщетения
-
Фразите, с които губите уважение на работа
-
Захарова: Каспийската „петица“ има потенциал за сътрудничество
-
Украйна е загубила 1,7 млн. военнослужещи във войната, няколко поколения са си отишли
-
Зеленски: Украйна ще продължи да се бие за своята независимост
-
ЕС е на колене пред една буйстваща Русия, САЩ и Русия вече управляват Европа
-
Зеленски обеща силна Украйна, която да живее в сигурност и мир
-
Над 11 хил. лв. на месец ни струва опазването на това, което е останало от МОЧА
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата