Лидерът на ДПС Лютви Местан е убеден, че кабинетът заслужава пълния си мандат. Според него след евровота стратегията за оцеляване на правителството на Пламен Орешарски ще се трансформира в стратегия за ускорено изпълнение на програмата на кабинета.
На среща с медиите „Открито управление“ Местан изтъкна, че преди 9 месеца ДПС е взела трудното решение да подкрепи мандатоносителя, „защото знаехме пред какво се изправяме“.
„Нямаше друга формула за съставяне на правителство в рамките на 42-то НС, подкрепихме ги, защото г-н Станишев предложи именно Пламен Орешарски за премиер. Кабинетът мина през най-различни перипетии и оцеля първо заради програмата си и второ – заради профила на министър-председателя. Не съм убеден, че премиер, строго партиен, би оцелял в такава политическа среда“, заяви Местан.
Той посочи, че кабинетът е реагирал адекватно на протеста на тютюнопроизводителите, който определи като социален.При присъединяването към ЕС допуснахме фундаментална грешка, изтъкна Местан. Той уточни, че като механизми за преки плащания на земеделците от Европа са заложени предпоставките за южноамерикански тип земеделие. По тази причина днес само 6% от земеделците получават 80% от размера на преките плащания.
Не мога да обещая, че ще се възродят цехове в места с по 300-400 души, там ни остава земеделието. Там живее точно този сегмент – изключеният производител, който обработва до 10 декара земя, изтъкна той.
Местан каза, че за следващия планов период още от тази година ще се прилага така нареченото преразпределително плащане, при което стопанства до 300 декара ще получават вместо 30 лева – 45 лева пряко плащане на декар. Едрите земеделци ще продължават да получават 30 лева на декар.
Малки, рискови производители, които обработват до 1-2 хектара, ще получават и 1250 евро константна субсидия, която не е обвързана с производство.
Това е най-радикалната промяна, за която земеделският производител е можел да мечтае през изтеклите 7 години, заяви лидерът на ДПС. Това не е предизборно обещание, а просто ще се случи. Всички приказки за създаване на работни места бледнеят пред този категоричен ангажимент, смята Местан.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street изпрати най-лошата си сесия от седмици след глобални разпродажби
Кадър на деня за 15 май
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
Времето в събота: Топло, ветровито и с опасност от бури
Църковен празник на 16 май - традиции, обичаи и народни вярвания за късмет и благополучие
4 зодии ще получат силен знак от Вселената на 16 май 2026
Рецепта за точена питка с плънка от сирена
ЦСКА е най-големият гранд на България
Резил! Вили Вуцов яде здрав бой в Сандански
Евелин Макрай
За Левски – чест, за ЦСКА – Европа
Бивша звезда на Левски отново при "сините"
Нумерологична прогноза за 16 май
5 трика, които премахват мазните петна от мебелите
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Бързи пухкави питки със сирене
Дневен хороскоп за 16 май, събота
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си