Националната електрическа компания (НЕК) няма да фалира, беше категоричен енергийният министър Драгомир Стойнев на специален брифинг днес, на който представи обективното състояние на НЕК и предприетите мерки за стабилизиране на компанията.
Стойнев представи констатациите от проверка на Инспектората на Министерския съвет, започната през юли 2013 г. Проверен е периодът от началото на 2011 г. до лятото на миналата година. Според оценките държавната компания не е е управлявана добре и състоянието й се е влошило.
Загубите на НЕК към 31 януари 2011 г. са били в размер на 2,37 млрд. лева. През 2012 г. загубите се увеличават с 12,3% до 2,55 млрд. лева.
Бизнес програмата, предложена от ръководството на НЕК и одобрена от Българския енергиен холдинг, чиято цел е оздравяване на дружеството, всъщност е щяла да доведе до загуби от още 500 млн. лева за 2013 година и от 700 млн. лева за 2014 година, а не до подобряването на състоянието на дружеството, заяви Стойнев.По думите му предишното правителство е намалявало планираните средства за инвестиции и ремонт и това допълнително повишава разходите, които трябва да се направят сега.
НЕК не е имала и изготвени механизми за приоритетни плащания по задълженията. „Те са плащали на когото си искат, когато си искат. Дали има корупционни практики не мога да кажа, но сега такъв механизъм съществува“, каза Стойнев.
Проверката е показала още, че в периода НЕК е изкупувала енергия от източници, които не са били въведени в експлоатация.
Изнесените данни бяха по повод исканията на депутати от ГЕРБ да получат актуална информация за състоянието на държавното дружество. Стойнев нарече тази акция показна и предизвикана от желанието на опозицията да влезе в дневния ред на обществото. Той беше категоричен, че след изборите ще покани представителите на опозицията, за да бъде търсен консенсус за енергетиката, „защото всички работим за България“.
Стойнев обясни, че преди изборите няма смисъл от такъв разговор, защото „опозицията ще иска да критикува и той няма да има успех“.
„Вървим в правилната посока за стабилизиране на енергетиката“, категоричен беше още енергийният министър. Според него има определено подобрение на финансовото състояние на компанията. Това ще се види, когато бъде публикуван официалният отчет на НЕК.
Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов допълни, че от началото на годината производството на електричество е нараснало с 6,72%, а износът на ток се увеличава със 72% спрямо началото на мандата на правителството.
Именно износът на електричество е една от мерките за стабилизиране на състоянието на НЕК, посочи и директорът на компанията Екатерина Истаткова. Въвеждането на балансирания пазар от 1 юни 2014 г. ще доведе и до компенсиране на част от разходите на компанията за ПАВЕЦ „Чаира“ (около 35 млн. лева) и ще донесе приходи от 100 млн. лева.
Истаткова уточни, че задълженията на НЕК към производителите на енергия към края на юни 2013 година са били 944 млн. лева. "Ако не бяха извършени прихващанията от ЕРП-тата, сега те щяха да бъдат 624 млн. лева", обясни тя.
Припомняме, че от началото на годината трите електроразпределителни дружества извършиха прихващания на задължения в размер на общо 347 млн. лева. В момента тече процедура за отнемане на лицензиите на ЧЕЗ, ЕVN и Енерго Про, защото държавната компания подаде жалба до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) с обяснението, че това прихващане влошава финансовото състояние на НЕК.
Днес Истаткова коментира, че в момента преговорите с ЧЕЗ продължават, а останалите две дружества не са започнали диалог за намиране на компромис в тази ситуация. "ЧЕЗ е една стъпка пред другите", допълни от своя страна енергийният министър Стойнев и призова и EVN, и Енерго Про също да започнат разговори за дължимите суми с държавната компания.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 4 януари
Инвеститорите са изправени пред още геополитически сътресения след хода на Тръмп във Венецуела
Перспективата за членство в ЕС вече не е двигател на чуждестранните инвестиции
Свалянето на Мадуро няма да разтърси енергийните пазари в краткосрочен план
Русия е нанесла над 2000 въздушни удара срещу Украйна в седмицата на Нова година
Франция ще забрани вноса на храни със съдържание на забранени в ЕС пестициди
Ястията, които са задължителни за Йордановден
Най-добрите месеци за всяка зодия през 2026 г.
Магазини не приемат левове, инспекции на НАП и КЗП текат
Снежинките - магията и науката зад снега
Интер преби Болоня, Лаутаро с гол и асистенция
Аморим побесня заради бъдещето си на „Олд Трафорд“
Инфарктна драма на „Етихад“! Световен шампион попари Ман Сити в добавеното време
Слабак шокира Марсилия
Мароко се измъчи, но е на ¼-финал на КАН
Сираков с голямо обещание и признание за Левски
Дневен хороскоп за 5 януари, понеделник
Поверия за Йордановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Седмична таро прогноза за 5 – 11 януари 2026
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Фен почина по време на мач в английската Висша лига
Полетите над Гърция постепенно се възстановяват
Температурен рекорд днес във Варна
Ограничават движението на автомобили в центъра на Варна на Йордановден
Спартак назначи Пламен Гетов
Фратрия обяви програмата за подготовката си
На 4 януари 2004 г. роувърът „Спирит“ кацна на повърхността на Марс
Какво могат да ни разкажат физиците и астрономите за снега
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари