Има яростна подготовка за контролиран вот на предстоящите избори за евродепутати на 25 май. Това заяви председателят на управителния съвет на „Прозрачност без граници“ Огнян Минчев.
Той добави, че има сигнали от много места, сред които са Бобов дол и Разград.
Използва се масово корпоративният вот, в Бобов дол например половината заплати са под формата на купони за единствения магазин там. Има и масирано купуване на гласове в общностите, които са в уязвимо социално положение“, каза Минчев.
Според него има и напазарувани от институциите неправителствени организации, които ще бъдат наблюдатели на изборите.
Асоциация „Прозрачност без граници“ се оттегля от Обществения съвет на ЦИК, съобщи изпълнителният директор на организацията Калин Славов.
Асоциацията прие да участва в работата на Обществения съвет, за да допринесе за осъществяването на граждански контрол върху работата на институциите, ангажирани в процеса на подготовка на изборите, коментира той.
В същото време обаче „Прозрачност без граници“ не е получила адекватен отговор на нито едно от предложенията си към ЦИК, упрекна Славов.
Според него при отношенията между Обществения съвет и ЦИК ясно се очертава липсата на обратна връзка, на възможност за консултиране на проекти и решения на комисията и за планиране на дейности по подготовка на кампанията.
„Имахме големи очаквания тази заявена като професионална ЦИК да е добре работеща, но, за съжаление, нашите очаквания не се оправдават. При положение че няма достатъчно време, ЦИК взема решения, които не са с добро качество, обвини той и като пример посочи факта, че 13 от решенията й са за поправка на нейни собствени решения.
„Допустимо ли е това, при положение че времето до изборите е кратко и просто не стига“, риторично попита Славов.
Той упрекна още ЦИК, че е прехвърлила купуването на машини за гласуване на администрацията на МС, но изискванията какви ще са тези машини не са част от решенията на комисията, а това е важно, защото трябва да уточни точно как ще се случва машинното гласуване.

Държавата активира помощта от 20 евро заради скъпите горива
Европа е загубила 1,2 трлн. евро заради отлива на технологични компании
Руслан Трад: До пет седмици ще видим сухопътни сили на САЩ в Иран
Украинските дронове методично атакуват руските петролни терминали в Балтийско море
Войната може да спре внезапно бума на имотните облигации в ОАЕ
Sky Towers by AMur – новият стандарт за лукс в София
Правителството одобри финансиране за МВР: Милиони евро за здраве и документи
Служебният кабинет отпуска над 118 000 евро за украинските бежанци у нас
Тайните на красотата: Най-добрите домашни маски за здрава и бляскава коса
Борисов: Няма да създавам проблеми, ще работя за стабилно управление
Грант Уотърман разкри важната роля на бойните спортове
Петко Христов с голямо обещание за националния отбор
Великден! Влахович подписва с Юве
Скандалът Киеза! Защо Феде отказа да играе за Италия
Левски го обича! Сираков награди бившия капитан Цунами
Няма шега! Барса избра Бастони
Наистина ли магнезиевият глицинат е скритата тайна на красотата? Ето какво споделят специалисти
10-те най-добри маски за коса, които да приготвите още сега
5-те най-подходящи тренировки по време на менопаузата
Б.Т.Р. ще премине през най-големите сцени в страната с Tour 2026
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
През юли във Варна ще се проведе 3-то издание на KWU SENSHI Световна купа за аматьори
Лятото ще усетим отражението на войната в Иран: Вдигат рязко ток, газ и парно от юли
Митов: Стана навик на този служебен кабинет да се хвали със свършеното от кабинета „Желязков“
Мъж открадна козметика от варненска аптека
Протест във Варна заради липса на мерки след фаталната катастрофа на ул. "Дрин"
Ученици показаха умения за управление на автомобили във Варна
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?