Преднината на БСП пред ГЕРБ бавно се повишава и вече е 1,6%. Това регистрира Институтът за модерна политика (ИМП) в последното проучване на електоралните нагласи дни преди евровота. Изследването е проведено в периода 15-21 май измежду 991 пълнолетни граждани.
Предишното проучване на ИМП беше проведено в периода 7-13 май и според резултатите от него БСП получаваше 20,5%, а ГЕРБ 19,3%. Според новите резултати БСП ще събере 20,8%, а ГЕРБ 19,3%. Социолозите от ИМП определят разликата между двете партии като крехка и предизвикателството пред двете партии ще бъде доколко ще успеят да мобилизират избирателите си.На трето място се нарежда коалицията България без цензура със 7,7%. Тук също се наблюдава ръст от 0,2%. Според експертите Бареков все още няма изградено твърдо ядро от избиратели, а сред симпатизантите му има хора, гласували на предишни избори за ГЕРБ, Атака, НДСВ, БСП и др. Въпреки че към момента изглежда сигурно мястото на партията на Бареков в Европейския парламент, е възможно при ниска мобилизация реално получените брой гласове да бъде недостатъчна за мандат.
На четвърто място според социолозите от ИМП са ДПС със 7,5%. Социолозите от ИМП отбелязват, че се наблюдава мобилизация сред електората на партията на Местан и по този начин се достигат традиционни за ДПС резултати. Вероятно техният резултат ще бъде дори по-висок, тъй като мобилизацията сред избирателите е най-висока в изборния ден.
БСП, ГЕРБ, България без цензура и ДПС са четирите партии, които със сигурно ще вкарат депутати в новия Европейски парламент. След тях се нареждат Атака (4,6%), АБВ (3,7%) и Реформаторският блок (2,6%).
Според социолозите от ИМП шансовете на Атака биха били най-високи при висока мобилизация на избирателите им и ниска активност в деня. Към момента 4,6% биха гласували за хората на Сидеров.
Макар че е проведено само няколко дни след предишното проучване, социолозите от ИМП отчитат ръст при решилите да не гласуват. Ако преди седмица те бяха 28%, то в последното те са 29,5%.
Истинските резултати от изборите ще зависят от това дали избирателите, които заявяват подкрепа за дадена формация или кандидат, ще отидат реално до урните, уточняват социолозите.
Ниска избирателна активност прогнозират и от агенция Екзакта. Според последното проведено от тях проучване тя ще бъде 32%-38%. Изследването им е приключило на 19 май и е обхванало 1250 пълнолетни граждани.
От Екзакта прогнозират ГЕРБ да получат 28,5%, което би означавало, че партията на Борисов би взела 6 мандата. 24% от гласоподавателите ще пуснат бюлетина за БСП, което се равнява на 5 евродепутати.
На трето място според изследването се нарежда ДПС с 11,3%, а партията на Бареков е четвърта с 11,1%. Тези резултати биха дали по 2-3 мандата на партиите. Със сигурен мандат са Реформаторският блок, за които ще гласуват 6,2%. Партията на Първанов и Калфин към момента не може да бъде сигурно дали ще получат мандат. От Екзакта прогнозират 5,8% от избирателите да гласуват за АБВ.
Социолозите от Екзакта отбелязват, че при по-висока избирателна активност подкрепата към двете водещи партии ще бъде по-висока. В такъв случай е вероятно да спечелят по още един мандат за сметка на по-малките партии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Частният сектор разполага с гъвкавост за бързото реализиране на стратегически енергийни проекти
"Европейски" наеми и "местни" заплати водят до криза с достъпността на жилищата в Гърция
Петролът продължава да поскъпва с безизходицата в преговорите между САЩ и Иран*
Първият напълно автономен Agentic AI за масови плащания вече е реалност в България
Ritter Sport ще съкрати служители за първи път в 110-годишната си история
Microsoft подготвя първата в историята си програма за доброволно ранно пенсиониране
"Да, България" иска от ПП и ДСБ коалиционно споразумение, обяви план за президентските избори
Цената на петрола се повишава заради ескалацията в Близкия изток
До 15 години затвор грозят шофьора на автобуса-ковчег със загинали украинки (ВИДЕО)
Кулинарна сензация: "Магическата" торта, която превзе интернет
УЕФА глоби Байерн Мюнхен
Мачовете по телевизията днес, 24 април
Ас на Реал Мадрид ще е готов за Мондиал 2026
Отлична новина за Арсенал в битката за титлата и ШЛ
Феновете на Локо Пловдив вече се готвят за финал
Българска доминация в щангите: Какви са наградните фондове? + ВИДЕО
Нумерологична прогноза за май 2026
5 храни, които алкализират тялото и намаляват тихото възпаление
Нумерологична прогноза за 24 април
Салата с пилешко, царевица и авокадо
Дневен хороскоп за 24 април, петък
Женски хороскоп за май 2026
60 пожара са потушени през изминалото денонощие
Хороскоп за 25 април 2026
11 човека са пострадали във "войната" по пътищата у нас за денонощие
Виц на деня - 24 април
Мачовете по ТВ днес (24 април)
Учени симулираха какво би довело до колапс на извънземни цивилизации
Слънцето се активизира с първото си мощно изригване от две седмици
Екстремните горещини тласкат хранителните системи към колапс
Мъск с амбициозен план за роботите Optimus: Кога ще ги видим сред нас?
Паднал ангел или НЛО: Картина свързва библейски текст с извънземен живот
SpaceX покори звездите и се прицели в изкуствения интелект