"България се готви за предсрочни избори, разнебитеното правителство се оттегля" - под това заглавие британският вестник "Financial Times" пише, че правителството ще се оттегли след едва една година на власт. Периодът се характеризираше с улични протести, обвинения в непочтени бизнес интереси и силни критики от Европейския съюз, обобщава изданието.
"Financial Times" отбелязва, че изборите ще се състоят между 28 септември и 12 октомври и че президентът Росен Плевнелиев ще трябва да назначи служебно правителство за втори път в рамките на по-малко от 18 месеца.
В публикацията се посочва, че правителството на Пламен Орешарски напоследък беше под натиск от Европейската комисия заради подкрепата си за строителството на газопровода "Южен поток", за който се смята, че би увеличил влиянието на Русия на Балканите и в Централна Европа. "Орешарски замрази работата по българската отсечка, но подкрепата за нея и други подкрепени от Русия енергийни проекти остава силна сред Българската социалистическа партия. Предвид отсъствието на реалистични алтернативи много анализатори очакват проектът да продължи, щом напрежението около Украйна отслабне", отбелязва "Financial Times".
Раздразнението на Европейската комисия от България, продължава изданието, вероятно е една от причините тя да не иска да прости продължаващите административни грешки на страната.
"Financial Times" припомня, че наскоро Комисията спря десетки милиони евро финансиране за регионално развитие заради проблемите с управлението и контрола на средствата. "Ситуацията създава впечатление, че България е отбелязала малък напредък, откакто се присъедини към ЕС през 2007 г.", коментира британският вестник.
"Financial Times" посочва още че "номинално десноцентристката партия" ГЕРБ има изгледи да спечели предсрочните избори и както и предшествениците си, може да установи, че ДПС с неговата солидна, състояща се предимно от мюсюлмани електорална база, е примамлив партньор за осигуряване на парламентарно мнозинство. "Въпреки новите партии, появяващи се в център-дясно, мнозина българи смятат, че досегашният политически елит ще остане на власт и са песимистично настроени за бъдещето", пише "Financial Times", цитиран от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Русия изгуби 1 млрд. долара от търговията с петрол заради украинските дронове
Печалбата на банките у нас нарасна с 8% към края на февруари до 242 млн. евро
Кадър на деня за 31 март
Европейските индекси изпратиха най-лошия си месец от 2022 г. насам
Акционерите на „Трейс Груп Холд“ са гласували обратно изкупуване при ценови диапазон 2-10 евро
БНБ вдигна нивото на антицикличния буфер на 2,5% през второто тримесечие на 2027 г.
Централна емисия
Следите от куршуми по стените и чиновете не отказват децата в Афганистан от училище (СНИМКИ)
Йотова: Никой не ме информира за делегацията и целите на посещението в Украйна
Радев: Ще запомним Боби Михайлов преди всичко като един от ярките участници в "Пеневата чета"
Министерството на правосъдието предложи нов механизъм за разследване на главния прокурор
Официално! Тотнъм има нов мениджър с любопитна клауза в договора
Официално: Българин е новият треньор на Гьозтепе
Шиникова крачи към трофей в Шарм Ел Шейх
Роналдо коли и беси в Ал-Насър, взима звезда на Ман Юнайтед
Изгонен от Левски изригна: Феновете биеха играчи на "Герена"
ЦСКА готви нова звездна селекция
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Вълк ухапа жена в търговски район на Хамбург
Джон Сина се завръща в кеча
Какво време ни очаква в сряда?
Приятели и колеги изпратиха в пенсия съдебен секретар с близо 40-годишен стаж
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда