Президентът Росен Плевнелиев свиква спешно утре на консултации партиите в Народно събрание и тези с представители в Европейския парламент. Темата на насрочената от него среща е „неотложни финансови въпроси и необходимостта от актуализация на държавния бюджет и на бюджета на НЗОК за 2014 г.“. Плевнелиев поиска разговори с партиите малко след като Българският лекарски съюз го призова да убеди депутатите да приемат ремонта на бюджета.
Актуализацията, която парламентът прие на първо четене, беше направенa по искане на държавния глава. Преди няколко седмици той първи настоя за актуализация на финансовите параметри за тази година. След това искането му беше подкрепено от ГЕРБ и ДПС. Впоследствие кабинетът внесе изменението в бюджета на Здравната каса и на републиканския бюджет в Народното събрание.
Парите за здраве бяха актуализирани единодушно от БСП, ДПС и ГЕРБ преди два дни, но промените в републиканския бюджет срещнаха отпора на социалистите. Въпреки това те бяха приети с гласовете на депутатите на Бойко Борисов и Лютви Местан. Това даде повод на червените да обвинят ГЕРБ и ДПС, че са сформирали коалиция и да посрещнат общия им вот с викове „Горчиво“.
Ден по-късно Бойко Борисов обяви, че не иска да го пришиват към ДПС и ядосан заяви, че ГЕРБ напуска парламента. Това автоматично провали приемането на актуализацията на второ четене.
Ако президентът успее да убеди ГЕРБ да се върне в пленарнаta зала, ремонтът на бюджета все пак ще може да бъде приет, защото за понеделник вече е насрочено извънредно заседание на Народното събрание.
В дневния му ред освен актуализацията е включено и искането на президента, внесено от ГЕРБ, да се дадат допълнителни правомощия на служебното правителство, за да може да тегли външни заеми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
БНБ пуска колекционерска монета „150 години от рождението на Кръстьо Сарафов“
Търговският дефицит на България е нараснал с 1% на годишна база през януари
ЕС: Един лидер не спази думата си
Wall Street се насочва към четвърта поредна седмица на загуби*
Веласкес: "Черно море" залага на висок интензитет, но ние сме уверени
Дечев: Работи се енергично срещу купения вот, вече има 45 дела
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Борисов: Без САЩ не можем да се справим със заплахите
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Българин напуска ЦСКА
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Левски се разделя с твърд титуляр?
Веласкес в шок от Левски
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
Пускат през април автобусите между "Аспарухово" и "Галата"
Жулиен Риков пред bTV: Смелото сърце на кикбокса
Актуализираха таксите за музейните обекти към РИМ-Варна
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?