Поетите ангажименти от служебния кабинет за ускоряване процесите на верификация и за осигуряването на финансов ресурс, доведоха до положителни резултати. Следващата седмица очакваме екип на Европейската комисия да дойде на проверка на място, за да оцени действащите системи за управление и контрол на Управляващия орган на оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/ и доколко чрез тях се осигурява законосъобразно и целесъобразно изразходване на европейския ресурс.
Това каза в интервю за БТА заместник-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова. Тя изрази надежда проверката да бъде последвана от положителен отговор, който да е основание за отблокирането на средствата по ОПОС /2007-2013 г./.
Това е последната проверка, преди да се вземе решение, поясни заместник-министърът. Нашата оценка е, че в резултат на усилената работа през последните два месеца, рискът за загуба на средства по ОПОС е значително намален, каза Атанаска Николова. По думите й е преодолян и рискът от провал при голяма част от тежките инвестиционни проекти. В момента се прави пълен анализ на рисковите проекти по ОПОС. Той ще се представи на специален комитет за наблюдение на програмата, който ще се състои в края на октомври.
Положените усилия през последните два месеца бяха взети предвид от партньорите ни в ЕК и постепенно оценката към ОПОС се променя. Това ни дава основание да вярваме, че ще успеем да постигнем целта ни - да освободим средствата по ОПОС до края на октомври, каза Николова. Тя отбеляза, че е постигната пълна мобилизация на Управляващия орган и ръководството му е много компетентно и експертно.
До този момент са разплатени над 340 млн. лева, зад които стоят над 170 обработени искания за средства по различни договори и проекти, добави тя.
Убедена съм в отблокирането на средствата до края на месеца, каза Николова. Заместник-министърът припомни, че всички строителни дейности по проектите трябва да приключат до края на октомври 2015 г. Призовавам общините максимално бързо да подготвят исканията си за средства към нас, защото октомври и ноември са от огромна важност за намаляване на риска от автоматична загуба на средства по ОПОС, каза още Николова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Технологичните акции поведоха спадовете сред щатските индекси
Кадър на деня за 17 ноември
Светът се отклонява от обещанието си за ограничаване на емисиите от метан
Мерц: Европейските банкови регулации са твърде строги
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 10% към края на септември
Чиполоне от ЕЦБ се обяви против идеята дигиталното евро да е достъпно само офлайн
Лесни начини да се отървем от запушения нос
Рибата е сред най-полезните храни - пази сърцето и подпомага съня
Предотвратиха опит за покушение срещу Сергей Шойгу в Москва
Покупка на кола от първи собственик - плюсове и минуси
Дрямка след кафе: Тайният трик за повече енергия и концентрация
Извънземното пропуска няколко седмици в НБА
Карлос Насар пропуска Олимпиадата, ако избяга от България
Гавра вместо "финал": Германия размаза Словакия и отива на световното
Бивш капитан на ЦСКА отново ще става баща + СНИМКИ
ЦСКА го изгони, а той си уреди трансфер в Чемпиъншип
Руснак разнебити Адриан Андреев в Испания
Таро карта за 18 ноември, вторник
Дневен хороскоп за 18 ноември, вторник
5 лесни трика при висока кръвна захар
„Един наивник на средна възраст“ по Bulgaria ON AIR ще зарадва любителите на шпионски трилъри
Задължителни ястия за 21 ноември – Ден на семейството
Когато щастието се измерва в покупки – пазаруването като бягство от реалността
Спецов: Доставките на горива няма да бъдат прекъсвани
Тъжна вест! Почина актрисата Елена Жандова
Александър Димитров поиска спокойствие от футболна България
Бивш президент призова за оставка на правителството на Украйна
Тежка катастрофа затвори пътя Варна - София
3,5 по Рихтер в Благоеврад
Мангровите гори се оказаха неочакван източник на метан
Луната се променя в реално време пред очите ни
Китай официално стартира програма за космически туризъм
Траекторията на междузвездната комета 3I/ATLAS е определена с рекордна точност
Не пропускайте да видите Леонидите тази вечер
SpaceX изстреля сателит за мониторинг на морското равнище: Мисия на НАСА и Европа