Служебният премиер Георги Близнашки смята, че единствената опция за радикална реформа в избирателната система е референдумът.
Според него трябва българските граждани да кажат дали биха възприели идеята за смесена избирателна система - 50 на 50, която би преодоляла много от недостатъците на пропорционалната избирателна система, предаде БТА.
„Лансирахме идеята и за задължителното гласуване, което също трябва да мине през референдум, за да не даваме основание за поддържане на тезата, че така се ограничават правата и свободите на отделни групи от населението“, коментира премиерът, който участва в последното заседание на Гражданския борд.Според него това вече е болезнена тема, след като избирателната активност е паднала под 50% на последните парламентарни избори.
Премиерът смята да предложи като вариант българите зад граница да гласуват по електронен път - ако водещи специалисти уверят, че има достатъчно гаранции, че няма да има злоупотреби.
В отговор на въпрос той каза, че протестите след изборите до голяма степен са производни от разпоредби на Изборния кодекс. Ние отидохме много далеч в насърчаването на малките партии, в желанието да се насърчава появата на нови политически субекти постигнахме този ефект, който има своята странична последица - фрагментаризацията на парламента, коментира Георги Близнашки.
По думите му когато се правят промени в изборната система, те трябва да отговарят на две изисквания - демократичност и ефективност.
„Демократичността е постигната чрез осемте партии в парламента, но страната трябва да бъде и управляема. Не трябва да се допуска прекалено голямо разпиляване на гласовете, за да може да се образува правителство“, коментира той.
Премиерът препоръча да се върне системата Донт, защото според него тя консолидира гласовете и не се отива към гарантиране на най-малките. „Това е тема за сериозна дискусия, умните хора си правят изводите своевременно“, заяви Близнашки.
Попитан за проблема с купуването на гласове, министър-председателят заяви, че от страна на правителството е направено максималното, за да се ограничи практиката за купуване на гласове.
"Не е тайна обаче, че имаше структури, които заеха пасивна позиция по темата", каза той, като отказа да посочи примери. По думите му не са допуснати крайните форми, които са били наблюдавани в последните години. Някои от най-известните брокери, които се занимаваха с тази дейност заминаха зад граница, коментира премиерът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Великобритания може да се размине с целта за нови жилища с поне 40%
Bloomberg TV Bulgaria излъчва „Тиха революция“ за трансформацията в автомобилната индустрия
ЕК глоби Temu заради липсата на оценка на риска за търговия с опасни стоки
Банка ДСК: Средният размер на потребителските кредити расте с 15% за година
"Сирма Груп Холдинг" увеличава приходите и удвоява печалбата за първото тримесечие
ЕК започва наказателна процедура срещу България заради етикетирането на стоките
Пеевски в Кърджали: Полицейско насилие, Радев да реагира незабавно
Прокуратурата за кмета на Кърджали: Не сме уведомени за разследването
Астрологичен обрат през юни: 5 зодии започват незабравимо приключение
Обедна емисия
AI и мода: Хуманоидни роботи превзеха подиума в Южна Корея (СНИМКИ)
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Незаконното строителство във Варна, оставката на Сарафов, разпита на кмета на Кърджали
Лудост! Барса троши 90 млн. евро за Паяка!
Интер хвърля всичко за Палестра, продава Дъмфрис
Дониел Мален за сравненията с Феномена, защо избра Рома и къщата му
Влахович отлага, Юве се насочва към Матета
Надал се натряскал с текила, преди да награби Шакира
Горчив обрат и загуба за Дени Глушкова в Сърбия
Любовен хороскоп за юни 2026
5 хита от световните подиуми, които да пренесете в летния си гардероб
Задължителни неща, които се носят на Задушница
Лесно фрикасе с гъби
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
„Таблетът е пасивна игра – там някой ти казва какво да правиш“
Кирил Петков с подкрепа за кмета на Варна Благомир Коцев
Днес: Кинопрожекция за деца със СОП организират във Варна
Кметът Коцев пред ОбС-Варна: Eдно от най-нереформираните звена е именно строителният контрол
Спипаха трима с наркотици по улиците на Варна
Мото шествие във Варна ще почете паметта на загиналия моторист Алекс
Спад на имотните сделки в големите градове: Във Варна е 16%
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера