Правителство ще бъде направено, проблемът е дали ще бъде авторитетно и сериозно, заяви бившият служебен премиер Стефан Софиянски пред БНР в коментар на консултациите за съставяне на кабинет.
По думите му разговорите са несериозни и не дават визия за това какво ще прави кабинетът. Говори се за приоритети от хора, които не са компетентни в тази област, за която говорят, коментира той, като даде пример с енергетиката и попита кой от преговарящите има някакви познания в сектора.
Според Софиянски не се вижда общото, което може да накара едно правителство да работи добре."Най-вече ме притеснява, че във форматите, които се очертават, това ще бъде правителство на половината на половината. Половината българи са гласували, а в рамките на парламента 50% ще са в опозиция, а 50% ще са в управлението”, коментира той.
Софиянски се обяви за програмно-експертно правителство. Той смята, че бъдещият премиер не трябва да е политическо лице, а независим експерт извън парламента, най-добре от академичните среди.
Има достатъчно сериозни ректори в страната, които са и професионално силно подплатени, каза още той и допълни, че тогава може да се очаква подкрепа и от тези 50%, които не гласуваха.
Софиянски коментира, че никой не смее да поеме отговорността и да реши проблемите. Примерно временното правителство можеше да е решило вече случая с КТБ, а то не си помръдна и пръста, за да не би да извлече някакъв негатив. Аз съм категорично банката да бъде спасена и да продължи работата си, заяви той.
Според него „дупката“ в КТБ е била наполовина по-малко, когато настъпи кризата, но нерешаването й е довело до задълбочаване.
"За мен при случая с КТБ политическите сили си размениха плесници и, за съжаление, това се отразява върху хората. Това са ГЕРБ, БСП и ДПС", уточни Софиянски.
На въпрос за прогноза кога ще бъде съставен кабинет, той заяви, че очаква „възможно най-късния срок“ за това.
„Квалификацията на преговарящите е слаба, лидерите се крият, не смеят да кажат сериозна дума, да изтъкнат аргументи защо са "за", защо са "против". Това протакане с преговорите ме навежда на мисълта, че тече един некоректен пазарлък, кой какво министерство да вземе, което в никакъв случай няма да подпомогне екипността. На този фон фактът, че президентът Росен Плевнелиев влезе в тази комична игра и насрочи колкото се може по-късно Народното събрание, очаквайте възможно най-късния срок за съставяне на правителство“, коментира той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Rheinmetall избра Хърватия за нов отбранителен хъб
Volkswagen обмисля да намали наполовина гамата си модели
Руският олимпийски комитет се отказа от Крим, за да се върне в олимпийското семейство
Платформата за творци Patreon блокира ботовете, за да не крадат съдържание с цел AI обучение
Цената на петрола се стабилизира в края на волатилна седмица*
SK Hynix привлече 26,5 млрд. долара от листването си в САЩ
Бургазлийка се е удавила на Централния плаж в града
Федералната полиция в Германия: По-малко престъпления, но повече насилие в страната
Животът става много по-лесен за 4 китайски зодии на 11 юли 2026 г.
Захарова: НАТО игнорира шантажа на Зеленски за ядрено оръжие
Кафето ще поскъпне заради по-високите цени на сортовете арабика и робуста
В Мароко скочиха на съдията след отпадането от Франция на Мондиал 2026
Кюстендилеца избухна след победата на ЦСКА в Европа: Ето какво каза
Контузиите продължават да тормозят Левски
Кога ЦСКА се завръща на „Българска армия“? Новият стадион няма да е готов преди средата на август
Лудогорец готви голям трансфер с национал
Мачовете и спортът по телевизията днес, 10 юли
50 занимателни детски игри, с които да заместите екранното време през лятото
Дженифър Лопес с блестяща визия на Седмицата на висшата мода в Париж (+Снимки)
Пухкава питка с маслини
Elie Saab създаде приказен свят за Haute Couture есен/зима 2026-2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юли
Мързелив коблер с горски плодове
Асен Блатечки, Юлиан Вергов и Любомир Нейков гостуват на сцената на ФКЦ – Варна
Варненският зоопарк се обърна с голяма молба към всички посетители
Жители на варненския квартал „Чайка“ протестират срещу строеж между блокове
Част от кв. "Младост" във Варна осъмна без вода
Днес: Затварят пътя между Варна и кв. "Виница" за асфалтиране на кръстовище
Един началник на клиника в болница във Варна получава 77 000 евро за февруари т.г., а друг - 1000 евро
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика