Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ако Реформаторите откажат да подпишат коалиционно споразумение за правителство на малцинството, той ще внесе предложение за кабинет само на ГЕРБ.
Новината дойде след няколкочасови преговори в Народното събрание, които Борисов отново проведе с лидерите на някои от партиите в парламента. Този път това стана под крилото на шефа на Европейската народна партия Жозеф Дол.
Двамата разговаряха поотделно с лидерите на Реформаторския блок Радан Кънев, Меглена Кунева и Божидар Лукарски, с председателя на БСП Михаил Миков, с шефа на групата на АБВ Ивайло Калфин и с лидера на ДПС Лютви Местан."Ако подпишем с Реформаторския блок коалиция – внасям това, ако не подпишем, ще внеса само на ГЕРБ. Ако искат правителство, да подкрепят и други”, каза Борисов.
Той обясни, че Патриотичният фронт е недопустим партньор на ГЕРБ заради заявените от формацията приоритети в първия пленарен ден в понеделник.
Председателят на ЕНП Дол обяви, че е реалист за възможността да бъде съставено правителство с премиер Бойко Борисов. Той обясни, че заради трудностите в страната и поради липсата на изразено мнозинство отговорността на десницата е голяма.
"Трябва да се състави правителство в център-дясно”, каза Дол. Той обясни, че партиите, с които е разговарял, са демократичните партии, с които работи в Европейския парламент.
Шефът на ЕНП обясни и че България бързо трябва да сформира кабинет, за да се завърне доверието на Европа към нея и европейските фондове бързо да стигнат до страната ни. "И да се решат проблемите, които са най-належащи, например енергетиката, предвид това, че започва зима", каза Дол.
Той похвали Бойко Борисов за начина, по който провежда консултациите. Дол посочи, че когато е идвал снощи в България, е бил песимист за възможността да имаме кабинет, но вече е реалист. Шефът на ЕНП все пак уточни, че не е тук, за да казва кой да е министър, защото това не е неговата роля.
Жозеф Дол разказа, че по време на всичките си срещи с българските лидери е говорил за това, че не може да се защитава екстремизма и популизма. По време на разговорите са били обсъдени и въпросите на правова държава, правосъдието, банковата система, енергетиката. "България трябва да работи по тези теми", каза още лидерът на ЕНП.
След преговорите Бойко Борисов обясни, че полага битка за кабинет с преговори във втори и трети кръг. „Сами разбирате, че като се върне г-н Дол в Брюксел, ще го питат и г-н Юнкер, и г-н Шулц какво е видял тука. Тревогите за България са огромни”, каза лидерът на ГЕРБ. Той гарантира, че ако се направи кабинет, фондовете ще бъдат пуснати в пълния им обем. „Оттам нататък, ако имаме акъл българските партии да работим, добре”, каза още Борисов.
Лидерът на ГЕРБ обясни, че разривът с Патриотичния фронт е дошъл, след като Валери Симеонов изчел програмата на коалицията от трибуната на парламента. „С това, което предложи – ракети срещу натовски държави, образователен ценз за шестгодишни деца… Това много възпали неправителствените организации и посолствата на евроатлантическите страни. Категорично е мнението им по въпроса”, каза Борисов и допълни, че не знае Реформаторите какво ще отговарят, като ги питат по темата. Лидерът на ГЕРБ попита и дали някой си представя ракетни системи срещу Гърция и Турция или опашка от шестодишни деца, които чакат за изпит.
Борисов разказа, че партийните лидери, с които Жозеф Дол се срещна, са декларирали, че са против провеждането на нови избори и за сформиране на стабилен кабинет.
Лидерът на ГЕРБ нарече опорна точка подозренията, че работи в задкулисие с ДПС. Борисов попита, ако само ГЕРБ, ДПС и РБ подкрепят вдигане на възрастта за пенсиониране, както иска ЕК, дали това ще е задкулисие. Както и ако гласуват срещу въвеждане на семейно подоходно облагане, срещу което са само ГЕРБ, РБ и ДПС.
Вижте повече във видеото на bgonair.bg:
Гледайте още видео материали от "България" на bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

България дава седем пъти по-малко от Европа за наука, а роботите не са приоритет
Британските фабрики се сблъскват с най-силния стрес във веригите за доставки от 2022 г.
"Роснефт" съобщи за "перфектна буря", изяла 73% от печалбата през 2025 г.
Димитър Зоров: Производството на мляко в България вече е нерентабилно
Китай препродава рекордни количества втечнен газ с добра печалба
Водещите германски институти понижиха прогнозите си за растежа през 2026 и 2027 г.
Задържаха седем души при акция срещу купения вот в Ботевградско
Кабинетът "Гюров" създаде Кризисен щаб за контрол на цените на горивата и стоките
Над 45 200 българи поискаха компенсацията от 20 евро заради скъпите горива
Марин Райков за нотата от Иран: България не е във война, над страната ни не летят бойни самолети
Плесен, замърсяване и корозия: БАБХ затвори месокомбината в Лесидрен
Песен с кауза: "Поколение сега" обединява гласовете на децата и Маргарита Хранова
Локо Пловдив получи 1800 билета за Ботев Пловдив
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026?
Марк Кукурея сменя Челси с колос
Огромни звезди пропускат Мондиал 2026
Инфантино тъжи за Боби Михайлов
Левски официално разкри една от големите си тайни за първото място
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
Варна: Рестарт на поръчката за нова сграда на МГ, финансиране все още няма
Форум във Варна търси решения за активизиране на младежката заетост
Иран заплаши България
Спипаха пиян и надрусан зад волана посред бял ден във Варненско
БОК номинира варненеца Иван Иванов за най-добър млад спортист на Европа
Спад на краткосрочните наеми във Варна, нашенци предпочитат Гърция
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.