ДПС няма да подкрепи правителство, зад което стои и Патриотичният фронт, и ще бъде опозиция.
Това потвърди лидерът на партията Лютви Местан след консултациите при президента Росен Плевнелиев, преди държавният глава да връчи мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ, което се очаква да стане утре.
Според Местан, след като депутатите от ПФ и АБВ ще стоят зад кабинета, правителството няма да е само на ГЕРБ и Реформаторите.
„Ние споделихме несъгласието си с основния вариант за съставяне на правителство, който се обсъжда през последните дни, а именно формулата 2 плюс 2 – правителство на ГЕРБ и РБ, което се подкрепя от ПФ и АБВ. Този вариант на властта не може да се определи като двупартийно управление, а по същество е управление на четирипартийно парламентарно мнозинство и понеже в него по настояване на РБ, което е странно, имаме и ПФ, за нас този сбор аритметически е не просто безпринципен, а представя откровен антиевропейски и антинатовски сговор, който не може да бъде подкрепен от ДПС“, заяви Местан.
По думите му има огромен риск, ако този вариант на управление се реализира, България за първи път да се отклони от своя цивилизационен избор да се развива като последователна евроатлантическа държава.Местан не се съгласи, че ролята на ПФ ще бъде прекалено малка и изчисли, че без тях в парламента управлението ще разполага със 118 депутати, така че "няма да мине опитът това управление да се представи като чисто дясно на ГЕРБ и РБ, защото е четирипартийно".
Според него едно такова правителство е единственият по-лош сценарий, отколкото предсрочни избори.
Лидерът на ДПС настоя, че движението няма амбицията да е във властта, но е готово да даде толеранс, ако Бойко Борисов предложи правителство с ясен евроатлантически профил и то не от 300, ами от 600 дни.
„Ако Бойко Борисов намери сили в себе си да предложи вариант на правителство, ако той предложи формула на кабинет с ясен цивилизационен профил и потърси мнозинство по определени теми, тогава той ще има насреща си ДПС, което, без да поставя каквото и да е условие за участие във властта, да подкрепя политики, които са в полза на националния интерес”, каза Местан.
Той припомни, че основната критики към Тройната коалиция беше формулата на разпределение 8:5:3 между НДСВ, БСП и ДПС.
„А сега реформаторите се разбраха за стриктно спазване на пропорциите 4 към 1, и защо пропорционалното разпределение в едни случаи е укоримо, а в други е единственото правилно“, риторично и с укор попита Местан.
Той коментира още, че политическите сили се явиха на изборите с програми и има „ужасии в платформите на някои политически сили, които ще влязат в мнозинството“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ засега не удължават дерогациите за руския петрол в открито море
Акция на седмицата: „Софарма“ АД
Кризата в Porsche се задълбочава – компанията закрива някои буксуващи звена
Защо повишението на лихвените проценти от ЕЦБ през юни става все по-несигурно?
Украйна удари масирано по Москва и Крим, руските "фалшиви победи" продължават
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Красимир Попов: Добрият брокер първо слуша клиента, след това продава
Тенденциите при роклите и костюмите за абитуриентските балове: Цените ескалират
Димитър Николов: Бургас иска да е домакин на "Евровизия"
Невролог: Само забравянето на имена е нормално, скролването е враг №1 на мозъка
Вкусна домашна закуска с кашкавал и царевичен грис (РЕЦЕПТА)
Барселона – Бетис
Жозе Моуриньо каза истината за Реал Мадрид!
Счупен ли е? Веласкес каза истината за смяната на Сангаре
Гуардиола мисли за титлата: Нямам време даже за 1 бира!
Какъв ЦСКА? Май се задава хегемония на Левски!
ЦСКА на Янев не става за големи мачове
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
DARA след успеха на "Евровизия": Това е за всички артисти в България, аз съм тук за вас!
Седмична таро прогноза за 18 – 24 май
Исторически триумф: DARA и България спечелиха „Евровизия 2026“!
Нумерологична прогноза за 17 май
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае
300 атлети стартираха в класическата дистанция на Маратон Варна (СНИМКИ)
Мистерията "Офелиите", какво е известно до момента
Ще вали ли в дните на баловете?
Масирана украинска атака по Москва, има жертви
Как светът прие победата на България на „Евровизия"
Трима пострадаха в пожари за денонощие у нас
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР