"Кабинетът "Борисов" започва с орязване на разходи на министерствата", пише "Сега". Новото правителство се вслуша в част от критиките към актуализацията на бюджет 2014 и ще ореже с близо 51 млн. лв. поисканите от служебния кабинет извънредни разходи на министерствата.
От списъка с ведомства, които ще получат извънредни субсидии, ще отпаднат изцяло министерствата на транспорта (14.7 млн. лв.), на отбраната (10 млн. лв.) и на културата (4 млн. лв.).
Извънредната субсидия за Държавен фонд "Земеделие" е намалена от 92.1 на 70 млн. лв. Разходната част на бюджета ще бъде допълнително свита със 118.8 млн. лв., като така ще падне и заложеният нов дефицит.
Възможно е в рамките на годината да се избегне и ударното нарастване на държавния дълг, като вземането на част от новите заеми се отложи за началото на 2015 г. Това става ясно от предложения от Министерство на финансите нов вариант за актуализация на държавния бюджет за 2014 г. Очаква се проектът ударно да бъде гласуван днес от Министерския съвет и да влезе в Народното събрание още тази седмица, а внесеният от служебното правителство текст да бъде оттеглен. Днес министрите от кабинета "Борисов" ще гледат спешно и проект с промени в данъчното законодателство.
Едва 1% от българските граждани оценяват периода след 10 ноември 1989 г. като напълно успешен. Това сочат данните от проучване, правено в началото на септември тази година от "Галъп интернешънъл", цитирано от "Дума". Резултатите от изследването бяха представени на дискусия в НДК по повод 25-ата годишнина от началото на промяната.
Според същото изследване периодът 9 септември 1944 - 10 ноември 1989 г. е напълно успешен за 17% от българите, а 28% смятат, че е имало грешки и трудности, но постигнатото е повече. Общо 45% от сънародниците ни оценяват социализма като успешен.
На противоположното мнение са едва 17% от анкетираните в оценките си за времето преди 1989
г. Запитани как оценяват годините на прехода, 27% отговарят, че това е напълно загубено и тежко време, а според 34% дори да има известни постижения, загубите са повече. Общо за 61% от сънародниците ни периодът на демокрация е по-скоро негативен.
"Най-големият компромис за нас бе отказан от двегодишен мандат", споделя пред "24 часа" лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок Радан Кънев. "Имах ясното съзнание, че това може да продължи не повече от 6 месеца, бях готов да предложа 90% експертен кабинет и като камикадзе да свърша каквото мога, после да ходим на избори "2 в 1" догодина", уточнява политикът.
Според него, сегашният вариант на правителство няма да е за няколко месеца, тъй като е оглавено от лидера на първата партия по гласове на изборите. Кънев обаче отказва да прогнозира 4-годишен мандат на това мнозинство, като за него по-важно би било "всеки ден да вършим смислена работа".
Всеки здравноосигурен пациент да разполага със собствен индивидуален пакет с определен лимит от медицински услуги - прегледи при специалист и изследвания. Такава промяна лансира вчера новият здравен министър Петър Москов пред Нова телевизия, пише "Сега". "Вие ще разполагате със собствения си индивидуален пакет за доболнична помощ. В него има определено количество изследвания, прегледи при специалист и вие ще ги носите в ръцете си. Лекарят само ще определи медицинската необходимост да ги ползвате в момента", обясни Москов.
Предимството на това предложение е, че всеки здравноосигурен ще има гарантиран обем от услуги. В момента разпределението на изследванията зависи от преценката на съответния личен лекар и в масовия случай те отиват за хронично болни и възрастни пациенти.
По случая с КТБ "24 часа" обяснява, че Фондът за гарантиране на влоговете преговаря с търговски банки, които ще изплащат защитените суми в КТБ без такса. Това означава, че когато притежателят на влог поиска сумата да бъде преведена в друга, избрана от него банка, или изплащане на дължимото, трезорът няма да събира такса за превода, която зависи от размера на превода.
Според председателя на временната комисия за КТБ - Менда Стоянова от ГЕРБ - с изплащането на защитените депозити ще бъдат ангажирани поне 10 банки оператори, за да няма опашки и условия за нова банкова паника. Имената им ще бъдат съобщени до 25 ноември на сайта на Фонда и в пресата.
Нашенци извличат злато и платина от стари компютри, мобилни телефони и ел. уреди, е водещата новина на "Телеграф" днес.
Манипулацията крие сериозни рискове за здравето, защото за отделянето на благородните метали се използват опасни киселини.
Това обаче не спира златотърсачите. От 1 кг компютърни елементи могат да се добият от няколко микрона до 10-15 грама чисто злато, твърди Митко Димитров от Велико Търново, който изкупува бракувана техника. "Училища и учереждения са пълни с излезли от употреба компютри, в които са скрити хиляди левове", убеден е той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
ОПЕК+ се разбраха за ново умерено увеличение на добивите през август
Армията инвеститори на дребно, която напуска биткойна, носи нова пазарна тревога
САЩ губят предимството си при войната на изобретателност и изкуствен интелект
Нарастващите разходи за изкуствен интелект променят начина, по който компаниите избират модели
Храни за енергия: Как да избегнем умората през деня
66-годишен моторист загина при удар в спрял автомобил край Гривица
Рецепта за домашен айрян
Обедна емисия
Венера и Кету носят любовни трусове: 4 зодии са на ръба на раздяла
Байерн вади 30 млн.евро за „ренде“, но италиански град иска повече
Страхотно постижение! Гришо се нареди до Синер и Джокович
Неочакван победител в шоу с лего-автомобили преди Гран При на Великобритания
Летящ старт за наш талант на „Уимбълдън“
Шампион отряза Левски
Христо Янев: Васил Божков ме заплаши след 3:0 над Левски
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юни: Успех с парите за Козирозите
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Мъртъв делфин е забелязан на плаж Шабла
Явор Гечев за бюджета: С вълшебна пръчка няма как да докараме пет милиарда отгоре
„Безкрайност в негатив – размяна на ролите“: Христина Гаева открива изложбата във Варна
Авария остави без вода местност край Варна
Теменужка Петкова: Бюджет 2026 нарушава няколко закона,
Шести ден продължава издирването на 11-годишната Наталия
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство