Премиерът Бойко Борисов възлага на финансовия министър Владислав Горанов да обсъди с кмета на Перник начина, по който правителството може да подкрепи общината за стабилизиране на финансовото й състояние.
Иван Иванов присъства на част от правителственото заседание днес, за да изложи проблемите пред местната власт.
Пред министрите той съобщава, че общите задължения на общината са близо 16.5 млн. лв без лихвите, става ясно от стенограмата на заседанието. Не се разплащат старите задължения поради невъзможност, а в същото време приходната част е малка – среднодневно около 20-25 хиляди на ден, които не стигат за нищо, казва още Иванов. По думите му под въпрос са заплати, а вчера почистващите фирми отказали да чистят, защото не им е плащано.
Кметът предлага на кабинета да помогне, колкото е възможно, и обещава „Оттук нататък стягам силно финансовата дисциплина, и да работим в тази посока – колкото изкараме, толкова да харчим“.
Вицепремиерът Ивайло Калфин заявява, че проблемът е от 2007 година и „който и да дойде за кмет, му виси на главата“. Финансовият министър Владислав Горанов обаче пита къде са парите от такса смет и за какво са изхарчени.
Премиерът Бойко Борисов се намесва с думите, че това е така, но „не можем да оставим града да затъне в боклук и да гледаме отстрани как се развива една криза“.
„Разбира се, не може да разчитате, че ще ви дадем безвъзмездни пари, защото това означава всяка една община да иска след това по същия начин. Мисля, че безлихвен кредит е единственото правилно решение, за да заработи градът, да ви се даде шанс във времето. Оправете си дефицитите, разплатете се и оттук нататък колкото събирате – толкова ще харчите. Това е положението, за да излезем от ситуацията, която е към момента“, дава решение Борисов.
С този вариант се съгласява и Калфин, според когото „най-добрият кмет трудно ще се справи без помощ“. Доскоро кмет на града беше Росица Янакиева, която сега е зам.-председател на НС от АБВ.
Борисов изтъква, че не коментира кметовете, защото въпросът е, че "ситуацията е бедствена, гледам какво показват по новините“.
Горанов обаче не е съгласен и пита кое е докарало държавата до състоянието, в което е в момента. „Не знам кой е виновен и не търся вина, но няма аргументи нещо преди седем-осем години да е било така и след седем-осем години добро управление да си е пак така и изводът да бъде, че всичко е наред. Не се управлява така нито община, нито държава. Вие не коментирайте, знаем, че сме партньори с колегите от АБВ, но не се прави така“, отсича той.
Според вицепремиера Томислав Дончев отвъд политическите емоции има изцяло системен проблем - разходите на общината в годините са повече, отколкото позволяват приходите или тя не може да реализира толкова приходи, колкото съответстват на нуждите. Според него в общината трябва да помислят върху това и ако трябва, Дончев, който беше кмет, обещава помощ.
Тук Борисов се сеща за финансовия си министър от първия кабинет и също споделя опита си като градоначалник.
„Ако искате, Дянков мога да го поканя от руския университет да дойде да ви каже как се прави, защото той в тази сфера е ненадминат. Така че се стягайте. Добрият кмет не е този, който харчи най-много, а този, който може да си направи най-добрата сметка“, дава съвет премиерът.

Акциите на Nike се сринаха след мрачна прогноза за годината
Икономиката на еврозоната може вече да е поела по „неблагоприятния“ сценарий на ЕЦБ
България дава седем пъти по-малко от Европа за наука, а роботите не са приоритет
Британските фабрики се сблъскват с най-силния стрес във веригите за доставки от 2022 г.
"Роснефт" съобщи за "перфектна буря", изяла 73% от печалбата през 2025 г.
Димитър Зоров: Производството на мляко в България вече е нерентабилно
Любовен хороскоп за 1 април: Розовата Луна дава шанс за по-хармонични връзки
Великденска изненада: Маймуни излязоха на лов за яйца в Германия
Служители на "Борба с градушките" протестираха в Пловдивско за по-високи заплати
Дисциплинарната комисия към ВСС започна работа по казуса "Сарафов"
Депутатите атакуваха Дечев за разследването "Петрохан" и рокадите в МВР (ВИДЕО)
Цветомир Найденов се бъзика с Италия
Венци Стефанов е разтърсен за Боби Михайлов заради Стоичков
Роберт Левандовски с новина за бъдещето си
Греъм Потър хвали Швеция
Локо Пловдив получи 1800 билета за Ботев Пловдив
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026?
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
Шофьорка пострада след удар в дърво във Варненско
Безплатни прегледи за жени във варненската АГ-болница
МВнР успокои за нотата от Иран: Не е повод за по-високи нива на притеснения
Варна: Рестарт на поръчката за нова сграда на МГ, финансиране все още няма
Форум във Варна търси решения за активизиране на младежката заетост
Иран заплаши България
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход