Търсенето на тематични коалиции от страна на ГЕРБ е проблем за Реформаторския блок. Това призна съпредседателят на групата РБ в парламента Найден Зеленогорски. Той призова партията на Бойко Борисов да търси подкрепа и консенсус първо сред партньорите в управляващото мнозинство, а след това сред опозицията.
В понеделник вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че ГЕРБ ще продължат да търсят тематични коалиции.Той даде пример, че подкрепа може да се търси както от ДПС, така и от БСП. В края на миналата година ГЕРБ и ДПС бяха заподозрени във формирането на скрито мнозинство заради подкрепата, която депутатите на Лютви Местан дадоха на спорното решение за прехвърлянето на средства от частните пенсионни фондове в НОИ.
„Естествено, че търсенето на такива мнозинства за нас е проблем“, каза днес Зеленогорски пред БНР. Той припомни позицията на Реформаторския блок, че партиите, подкрепяли кабинета на Пламен Орешарски, трябва да бъдат извън управляващата коалиция.
Зеленогорски се обърна към колегите си от ГЕРБ, преди да търсят подкрепа в опозицията, да се обърнат към партиите в мнозинството. „Тематичните мнозинства върху една важна тема за България са нещо добро, но аз бих се надявал, че първо ще се постигне консенсус в рамките на коалицията и на политическите сили, които подкрепят това правителство“, каза заместникът на Меглена Кунева.
Той съобщи, че Реформаторите са внесли поправка в парламента, касаеща спорните моменти от пенсионната реформа. С текста се предлага да се създадат лични пенсионни партиди в НОИ и така да се създаде държавен капиталов стълб. Зеленогорски съобщи и че в момента се води политико-експертна дискусия по темата.
Той обясни, че в края на миналата година Бойко Борисов и Радан Кънев са начертали пътна карта за пенсионната реформа и тя ще бъде следвана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Китай бърза да обезвреди тиктакаща бомба със закъснител за имотния пазар
ЕС все още няма емисар, който да участва в преговори с Русия за Украйна
Тръмп иска да засили икономическия натиск върху Иран, какви са вариантите му?
Кадър на деня за 16 август
АЕЦ "Козлодуй" работи без промяна в графика, предприети са мерки заради ниското ниво на Дунав
Спортните залози набират популярност в плановете за забогатяване на поколение Z
Централна емисия
Проституция, трафик на хора: Трима мъже от престъпната група в Новачене остават в ареста
Александра Начева след медала в Бирмингам: "В най-добрата форма съм в живота си"
Централна емисия
НА ЖИВО: ЦСКА – Ботев Враца 4:0, червен картон за Иту в дебюта му
Звезда на ПСЖ вдигна сватба с гореща моделка + СНИМКИ
Роналдо шокира: Кристиано ще спира с футбола
Тотнъм отряза Ювентус
Златната Стилияна Николова: Пълна съм с емоции
Арсенал разкости Ман Сити в дебюта на Мареска и ликува с трофея от Къмюнити Шийлд
Дневен хороскоп за 17 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
През това лято във Варненска област данъчните са разкрили над 250 нарушения на търговци
Идват резки обрати на времето