БСП обвини правителството, че няма управленска програма и визия за социално-икономическо развитие на страната, а ДПС оцени, че сегашното управление прилича на нездрав популистки компромис, по време на първото за годината заседание на парламента.
Очаквано, част от политическите декларации на партиите акцентираше върху терористичните нападения в Париж.
Според Янаки Стоилов от БСП светът и Европа са навлезли в нова нестабилност и в нов преход, а рисковете от нарастването на екстремизма се увеличават.
„Мнозинството от хората не искат да загубят демокрацията и да живеят в страх, но за да запазим свободата на словото, трябва да изгладим социалното неравенство“, коментира социалистът.Лидерът на ДПС Лютви Местан беше категоричен, че терористичният акт в Париж идва като потвърждение за изводите за нетрадиционните заплахи, пред които бяхме изправени за пръв път след 11 септември 2001 г.
„Сега това е толкова нагла терористична самоинициатива и за пръв път над човечеството надвисва един невъзможен избор - демокрацията или самоизолацията и търсенето на сигурност с цената ограничаването на човешките права“, коментира той.
Местан смята, че светът все повече се превръща в заложник на нова надпревара на тероризъм и национал- популизъм, което крие опасности.
„Въпросът е имаме ли собствен национален политически капитал, с който да се противопоставим на новите предизвикателства“, риторично попита Местан и припомни, че преди дни премиерът Бойко Борисов отбеляза, че България днес има нужда от ново качество на политическия диалог, но според ДПС това няма как да стане с ПФ.
„Нашето притеснение от присъствието на патриотичната формация във властта придобива нова конкретика, антиромската реторика на Реформатори и националпопулисти какво общо имат с новото качество на политическия диалог. Ако ПФ продължи да е част от управлението, най-доброто решение ще са нови избори, това не е скрита амбиция за власт, нито форма на ревност, това е анализ на обстоятелствата, защото в такава атмосфера не са възможни реформи“, настоя Местан.
Според Янаки Стоилов пък фактът, че още няма управленска програма, показва, че целта е кабинетът да е отзивчив към тези, които му помогнаха да дойде на власт.
„Правителството не показва посока, не дава сигурност, не отстоява позиции, няма виждане за социално-икономическо развитие на страната“, обвини Стоилов и добави, че „в тази ситуация на социална обърканост и на политическо объркване БСП отново е призвана да изведе България от блатото на пътя на развитието“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Търговският дефицит на България расте с над 86% на годишна база през май
Нови данъчни оценки на имотите може да повишат местните данъци с до 30%
Рецептата за растеж на бизнеса: Цел, стратегия и мотивирани служители
ОББ с хеттрик от годишните награди за изключителни постижения Euromoney Awards for Excellence
Годишната инфлация в еврозоната се е забавила до 2,8%
Новото украинско правителство ще се фокусира върху подготовката за зимата
1,7 млн. евро глоби за необосновано поскъпване, НАП засили проверките
44-годишен почина след арест за наркотици във Варна, откриха фентанил при обиск
ДБ поиска КСНС заради "Боташ", позициите на кабинета и назначението на шеф на ДАНС
Хванаха тираджия без книжка с 37 акта и 98 фиша в досието
Мбапе и новите перли на Франция срещу „Трите лъва“ за бронза на Мондиал 2026
Александър-Арнолд проговори за Моуриньо
Левски обяви групата за Дунав Русе, важен играч се завръща
Бурна радост и антифашистки знамена провокирали феновете на ЦСКА
Никола Цолов най-бърз в тренировката на Формула 2 преди Гран при на Белгия
УЕФА подхвана ЦСКА, "червените" са обвинени по пет точки
Не се срещаме случайно – 5 типа космически връзки
Малки житейски победи, за които да сте горди със себе си
5 подправки, които спокойно можете да гледате на балкона
Животът става приказка за 3 зодии след 17 юли
7 интериорни идеи за малка спалня
Перфектното хоби за всяка зодия
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
С 30% нараства данъка върху имотите
Наградата на Европейския съюз за архитектура гостува във Варна
Почина бабата на Ким Кардашиян
Разследват смъртта на заподозрян, настъпилa при арест във Варна
След провокацията срещу Англия: Искат Аржентина да бъде изхвърлена от финала
Изчезналия Ники от Конаре е изведен за просия? (ВИДЕО)