Лидерът на ДПС Лютви Местан ще подаде жалба в съда в Страсбург заради наложена глоба за агитация на майчин език. Това обяви партийният шеф след заседание на Централния съвет на движението.
Евродепутатите на ДПС пък са написали писмо до един от зам.-председателите на Европейската комисия Франс Тимерманс. В него те сигнализират за противоречие в българското законодателство, което от една страна, дава възможност на всеки гражданин на ЕС да се кандидатира за евродепутат, а от друга, въвежда забрана за агитация на майчин език.
Евродепутатите питат Франс Тимерманс дали с тези разпоредби не се нарушава правото на информация и какво ще направи ЕК, за да се позволи агитацията на чужди езици по време на предизборните кампании у нас.
„С други думи Мартин Шулц може да води листата на БСП за евроизборите, а Греъм Уотсън на ДПС. Но той или ще трябва да бъде глобен, или ще трябва да мълчи“, даде пример Местан. Той беше категоричен, че ще спечели делото в Страсбург за правото си да поздрави избирателите си и на майчин език. Местан обясни и че това ще покаже, че не ДПС е в изолация, а всички останали партии, които толкова време се противопоставят на агитацията на майчин език.
Политикът отново обяви, че движението не е в изолация и че не е възможно да изпадне в такава. Лидерът на ДПС припомни, че изборите показват тежестта на една партия и че движението има сериозен ръст на последния вот.
„Тези, които всяка сутрин, обед и вечер, а може би и заспиват с мисълта за изолацията на ДПС като Реформаторите, през 1997 година спечелиха изборите с безпрецедентно мнозинство от 137 депутати, само след 4 години се сринаха до 50. След още 4 се маргинализираха до 20, а след още 4 изчезнаха от парламента“, каза лидерът на ДПС и допълни: „Къде потъна високото доверие – в тресавището на крадливата приватизация“.
Лютви Местан за пореден път отправи тежки упреци към Реформаторите. „Точно тези, които продадоха „Кремиковци“, „Химко“, „Нефтохим“, тези, които произведоха милионери от вчерашни продавачи на едни или други продукти на скара, не могат да бъдат съдници на ДПС“, обяви лидерът на партията.
Лютви Местан отправи тежки упреци не само към Реформаторите, но и към БСП и ГЕРБ заради липсата на съгласие да се заличат в регистрите на администрацията българските имена на преименуваните по време на Възродителния процес.
„Структурите на партията са взривени, че в парламента на европейска България се образува ад хок толкова голямо анти-европейско и анти-хуманно мнозинство“, каза още лидерът на ДПС. Той изрази надежда, че партиите в НС ще преосмислят решението си.
Местан уточни и че критиките му към Реформаторите не са към техните избиратели, а към ръководството на формацията. „Избирателите на РБ са истински приятели на свободата и демокрацията, но твърдим, че ръководството на РБ предаде избирателите си, защото се трансформира от демократично в крайно националистическо и ксенофобско“, каза още лидерът на ДПС.
Вижте повече във видеото на bgonair.bg:
Гледайте още видео материали от "България" на bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Поевтиняването на петрола с 4% донесе оптимизъм на европейските фондови пазари
Унгарската централна банка намали основния си лихвен процент до 5,5%
Киев получи ракети за Patriot, директорът на ЦРУ е на необявена визита в Москва?
Канада отговори в търговската война със САЩ и наложи реципрочни мита
Ед Морс: Китай допринесе в голяма степен за балансиране на пазара
S&P 500 бележи леко повишение на фона на спада на доходността по американските ДЦК*
Централна емисия
МО: Дронът между Царево и Варвара е разузнавателен дрон и не представлява опасност
Детска агресия: Убийството в Пловдив постави въпроса какво сме пропуснали
Централна емисия
Костадинов: Радев и Стоянов работят за Иран с подкрепата за САЩ, ДАНС разработва "Възраждане"
Военните проверяват дрон в морето между Царево и Варвара
ЦСКА с традиционен ход преди съдбоносната битка с ОФИ
Жалко! Първата ракета на България отпадна от US Open
Сентейес: Утрешният мач е наградата за хората, които работят в клуба
Веласкес разкри „рецептата“ как Левски ще отстрани АЕК
Тежък двоен удар за Фенербахче преди реванша с Лион
Българки газят в Куршумлийска баня
А ако просто спрем да мислим за чистенето?
Дневен хороскоп за 26 август, сряда
Любовен хороскоп за септември 2026
Ангелската дата 25/8 носи положителни промени за 5 зодии
Най-големият осиновител на пчели в България
Полезни и вредни храни за червата през лятото
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Магнитни бури удрят Земята в следващите дни
Предстои второто издание на Международния черноморски театрален фестивал във Варна
Първият електрически влак „Алстом” е вече у нас
Проблеми за ФК Девня за гостуването в Шумен в междинния кръг
Какво време ни очаква в сряда?