Премиерът Бойко Борисов заяви, че главният секретар на МВР Светлозар Лазаров се справя добре и щом е изпълнявал нарежданията на Пламен Орешарски относно "Червеи"-те, бившият премиер трябва да си понесе отговорността. Премиерът Бойко Борисов изрази и съмнения, че може да бъде обвинен в реваншизъм и конфронтация от опозицията, ако смени началниците на службите.
Като премиерът Орешарски ги е карал да вършат, каквото вършат, да си понесе той отговорност, той е прекият началник, а те са изпълнители, обобщи Борисов в Брюксел, цитиран от БТА.
Той заяви, че главният секретар на МВР Светлозар Лазаров в момента се старае много. Ако началникът му го е карал да прави глупости, те са ги правили. Надявам се сега на прокуратурата да извади всички виновни. Ако е сгрешил, окей съм да го сменя, също и за (директора на ДАНС Владимир) Писанчев - стараят се, в доклада са посочени, че са се справили добре, отбеляза Борисов по повод анализа на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства и разработката "Червеи".По думите на премиера, ако има промени в службите в тази ситуация, това ще възпали опозицията, отново ще започнат да си мислят, че се търси реваншизъм, конфронтация.
Според премиера спокойствието в момента - че никой не преследва никого, не го подслушва, би изчезнало с промени в службите.
Виждате по тези "Червеи" какво се случва, преди това беше "Галерия", "Октопод", какви ли не чичкови червенотиквениковчета, какво ли нямаше. Сега пак ме тласкат с подобни смени отново да възникнат всички тези дискусии, дебати и разправии. На мен и на тази държава трябва поне още половин година спокойствие да мине през нещата, които вършим. Най-лесно е да ги омета, но кого ще сложа, какво по-добро ще се случи - отново ще започнат да ни говорят за полицейщина и т.н. Извел съм си поуки за мен, коментира премиерът.
По повод темата за борбата с тероризма, обсъждана тази нощ от Европейския съвет, Борисов заяви, че България е сред държавите, които имат добра система и добри служби за сигурност.
Беше отчетено това, което България е свършила по терористичния акт в Сарафово, това, с което е помогнала на френските служби преди дни и огромните предизвикателства, добави той.
Премиерът съобщи, че колкото и да е трудно, ще подкрепи проекта за създаването на регистър на пътниците с въздушни превози от и до ЕС. Защитниците на правата на човека много ще говорят по тази тема, но мисля, че може да се преглътне като нарушение на човешките права, защото после много други права се нарушават и се заплаща с човешки живот, поясни премиерът.
Борисов изрази предположение, че ще бъде необходима промяна в правилата за Шенген заради борбата с тероризма, защото държавите по външните граници трябва да имат достъп до огромен обем информация и до информационните системи. Вече сме в хипотеза на много тежка обстановка относно терористични нападения.
България е най-тежката външна граница, може би в Италия е подобен тежък натиск, така че не става въпрос да се борим да ни приемат в Шенген, заяви премиерът.
Новите условия изискват тези системи да ни бъдат предоставени, ако искат да бъдем ефективни. Вече въпросът дали сме в Шенген не се обсъжда чисто политически, като политически успех. Днес проблемите по границата изискват да бъдем много по-действени, активни и да ни се дадат тези възможности, а и ние да си отвоюваме правото като много надеждна граница, допълни министър-председателят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 прекъсна тридневната си губеща серия след успокоението на облигационните пазари
От протоколите на Фед: Според много централни банкери може да е необходимо повишаване на лихвите
Кадър на деня за 19 август
За първи път в Европа: Uber пуска пътувания с автономни коли в Загреб
Хуманоидните роботи са на прага на нов бум
Бумът на центровете за данни в САЩ създава неочаквани победители
Рецепта за разядка с печени чушки и сирене
Бърза италианска торта с шоколад и кафе
5 лесни начина да премахнем петна от дезодорант от дрехите
Край на самотата за 3 зодии по време на Луната в Стрелец на 20 август 2026 г.
Астрономи откриха най-бързата известна звезда в Млечния път
Спортът по телевизията днес, 20 август
Мачовете по телевизията днес, 20 август
Карлос Сайнц все пак реши да остане в Уилямс
Разкриха двама от Брентфорд, нанесли побой на англичанин заради расистка обида
Швьонтек гази и лети към нова титла в Синсинати
Разпродажбата в Ман Сити продължава! Гражданите продадоха халф за 61 млн. евро
Таро карта за 20 август, четвъртък - Асо мечове
Дневен хороскоп за 20 август, четвъртък
Тест: Изберете си карта и вижте какво ви очаква
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури