В последния момент министрите отложиха редовното си заседание, за да дойдат в парламента, където днес депутатите трябва да решат дали да ратифицират договора на правителството за дилърство с четири банки - Citigroup Global Markets Ltd., HSBC Plc., Societe Generale и Unicredit Bank AG., за взимането на заем в размер на 8 милиарда евро.
Макар че дългът е изключително важен за кабинета, все още не е ясно дали ще мине през парламента.
Явно заради това в сряда в началото на заседанието в Народното събрание дойде почти целият кабинет на Бойко Борисов, макар лично той да не го направи.Пред парламента вече се събират привърженици на "Атака", които ще протестират срещу взимането на нов заем
Искането на кабинета е подкрепено от ГЕРБ и РБ. БСП, ДПС, „Атака“ и АБВ, коалиционен партньор в управлението, се обявиха категорично против. Все още обаче не е ясно решението на народните представители от Патриотичния фронт, чийто глас ще се окаже решаващ.
Именно по тяхно искане миналата седмица беше отложено решението на парламента за съдбата на договора. Съпредседателят на коалицията Валери Симеонов обясни тогава, че имат нужна от експертно становище, защото информацията, която им е била предоставена, е била твърде оскъдна.
Вчера финансовият министър Владислав Горанов отново се опита да ги убеди, че заем е крайно нужен на страната, за да покрие стари дългове.
Той призна след разговорите, че е оптимист, че „здравите сили и здравият разум в тази държава ще надделеят“, но решението на патриотите остана в тайна.
Миналата седмица Борисов дори намекна за оставка, ако парламентът не одобри вземането на заема, а вицепремиерът Румяна Бъчварова призна, че няма как да се управлява без пари.
Менда Стоянова от ГЕРБ, шеф на парламентарната комисия по бюджет и финанси,също коментира, че мандатът на правителството е под въпрос, ако не бъде изтеглен заемът.
„Ако не изтеглим външен дълг до месец май, за да рефинансираме задължения с падеж през май, не вярвам, че Бойко Борисов ще поеме тежкия кръст да остане в историята като втория министър-председател след Андрей Луканов, обявил мораториум по плащане на дълг“, коментира тя в неделя.
В същото време опозицията не само не се съгласи, че новият дълг е нужен на страната, ами дори БСП и „Атака“ организираха протести против искането на правителството.
Социалистите заподозряха в понеделник, че може би част от парите от дълга ще бъдат похарчени за превъоръжаване на армията, въпреки че Горанов обясни, че той е само за покриване на стари задължения.
ДПС предупреди, че ако заемът стане факт, България ще влезе в дългова криза.
„Атака“ определи новия дълг като „военен“ и пресметна,че заедно с лихвите възлиза на 27 милиарда лева.
Според лидера на АБВ Георги Първанов е допустимо да се вземе заем ,но не по-голям от 9 милиарда лева, колкото са старите дългове. Той посочи като основен мотив за решението на партията именно неяснотата за какво са парите от разликата до 16 милиарда лева, колкото иска правителството.
Позицията на РБ е категорично в подкрепа на вземането на заема, защото според тях на практика няма нов дълг, а той нужен само за финансиране на стари задължения.
.

S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Хороскоп за 19 май: Повече комуникация и изясняване на недоразумения за зодиите
Рецепта за пълнени печурки с билки и сирене
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 19 май
Мачовете по телевизията днес, 19 май
Арсенал отново бие след корнер, вече е само на победа от титлата
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
Рецепта за царевична питка с мащерка
Сицилиански бриоши със стафиди
Бърз протеинов чийзкейк без печене
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване