Вицепремиерът Румяна Бъчварова да бъде министър на вътрешните работи, предложи в парламента премиерът Бойко Борисов, след като вчера Веселин Вучков подаде оставка, а той я прие.
Според него по този начин се гарантира гражданското начало в МВР, което той се надява да бъде оценено от коалиционните партньори на ГЕРБ – ПФ и РБ.В същото време от парламентарната трибуна той поиска оставките на председателя на ДАНС Владимир Писанчев и на главния секретар на МВР Светлозар Лазаров, заради които Вучков хвърли оставка.
Изненадващата поява на Борисов в парламента обаче беше не само за да съобщи новината за решението си за новия силов министър, но и за да призове партньорите си във властта да бъдат в парламента и да гласуват заедно с ГЕРБ важните закони, които трябва да бъдат приети от Народното събрание.
Гневът му беше предизвикан от факта, че се оказва, че народните представители от РБ, ПФ и АВБ обикновено не участват в гласуването и на практика се оказва, че ДПС подкрепя властта, което буди съмнения за задкулисие.
„Винаги съм казвал, че стабилността е жизненоважна след няколко служебни правителства и заради това съм се отнасял с уважение към опозицията, които са ни подкрепяли, и заради това най-толерантно съм благодарил и на БСП, и на ДПС, когато са ни подкрепяли за действие, което е било важно“, заяви Борисов.
„Обръщам се към подкрепящите ни партии, некоректно е към ГЕРБ това, че вие във важните гласувания не бяхте в залата и създадохте усещането, че ДПС подкрепя ГЕРБ. Аз съм коректен човек и съм им благодарил, когато са ни подкрепяли, това е политическа култура да оцениш, когато някой ни подкрепя в тежък момент, защото ако беше паднал плоският данък, ГЕРБ нямаше да остане с правителство, вие отдавна щяхте да сте си по домовете. Откъде накъде ще излиза, че ДПС е някакъв допълнителен играч, който ни крепи и държи? Ако бяха партиите, подкрепящи правителството в зала, какво значение щеше да има как гласува ДПС, само че те гласуваха и айде пак задкулисието се появи“, възмути се премиерът.
Той призна, че за него е било крайно изненадващо точно във време, когато по покана на ДАНС и Писанчев е дошъл шефа на ФБР в София в „него ден в 10 часа да се иска неговата оставка“.
"И съм казал, че министрите и премиерът носят отговорност за службите и за това какво правят те, оттук нататък има прокуратура, ако някой нарушава закона и заради това за мен беше изненада, че вчера Вучков постъпи по този начин, демонстративно подаде оставка, която съм подписал. Това е изключително некоректен акт към мен и правителството“, настоя Борисов.
По думите му в сегашното положение на държавата нито има свещени крави, нито имена, нито личности, които могат да застрашат стабилността.
„Какво значи личността на Вучков, Писанчев или Лазаров на базата на това да се тресе държавата или да се влезе в политическа криза? Излиза, че искайки да има спокойствие, аз излизам зависим. А кой управлява държавата и кой мен, единственият, който знае, че съм неуправляем“, продължи той.
Според него може би целта е била той да бъде изваден от равновесие. „Ако това са го пресметнали, правилно са го пресметнали, не мога да го понеса, всичко си има граници“, отсече премиерът.
„Изведнъж се появява нова маневра, че Борисов пази Лазаров и Писанчев, защото бил зависим“, заяви още той и припомни, че една година е бил разследван и са му броили „плочките, дърветата, кои е садил баща ми и кое съм купил, улуците ми разглобиха“.
„Аз знам, че нямам никаква зависимост, единствената ми цел е била тази част от парламента да е спокойна, че няма да има ченгеджийски номера, че няма да има „Лиани“, „Галерии“, Червеи“, „Маймуни“ и всичко останало“, подчерта Борисов.
Според него Румяна Бъчварова е човек, който ще гарантира спокойствието и гражданската квота в МВР и ще полага огромни усилия по никакъв начин „ченгеджийски номера да не минават повече“.
„Но оттук нататък моля тези, които са се подписали под споразуменията, да бъдат в залата. Това е нестабилността на правителството, а не Писанчев и Лазаров, те ако искат, ще си подадат оставките, аз им ги искам“, заключи той.
Вижте повече във видеото на bgonair.bg:
Гледайте още видео материали от "България" на bgonair.bg

Европейските пазари преминаха през волатилна сесия в четвъртък
„Ай Ти Еф“ гласува дивидент, Агрия и ИКХ са предвидили такъв в дневния ред
Русия съобщи за изстреляна междуконтинентална ракета "Ярс" в учението с Беларус
Тръмп ще бори потребителските разходи като отложи ограниченията за хладилни агенти
Nvidia вече не е абсолютен монополист, но е далеч от детрониране
SOFIX се повишава с 0,09% до 1246,52 пункта
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Централна емисия
Цончо Ганев: Кабинетът "Радев" не прави реформи, само нови назначения и зрелища
Централна емисия
Николай Вълканов: Промените в законите на КЗК и КЗП са опасни, потребителите ще пострадат
Случва се: Ливърпул вече намери заместник на Слот, любопитно име е
София Томала
Гръм от Англия: Ливърпул уволнява Арне Слот
Балотели залюби секси венецианка
Белгиецът Алек Сегерт спечели 12-ия етап от Джиро д'Италия
Става интересно: "Кюстендилеца" с обръщение към Валтер Папазки
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НСИ:1/3 от учителите у нас са над 55 години
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО