Меденият месец на второто правителство на Бойко Борисов свърши, настояха социолозите от "Галъп", които днес отчетоха, че доверието в кабинета губи височина, но въпреки това, ако изборите са днес, отново ГЕРБ ще ги спечели.
Това показват резултатите от проучване, направено между 27 февруари и 4 март сред 1011 души.
Според данните за ГЕРБ днес биха гласували 25%. Това е с един пункт по-малко от резултатите за партията на Борисов преди месец. Хората, които признават, че са готови да пуснат бюлетина за БСП, са 14,6 на сто. За ДПС днес ще гласуват 6,3% от избирателите.Данните сочат 4,7% за РБ, 4,1% за ПФ и около по 2% за АБВ и "Атака".
"АБВ не изглежда в добра форма", анализират социолозите и допълват, че под чертата за влизане в парламента засега са и националистите, както и ББЦ.
Недоверието в кабинета леко се повишава и вече е 61 на сто. На правителството вярват около 28%. Хората не вярват и на парламента – 73 на сто изразяват недоверието си срещу 17% - доверието си. През март на въпроса накъде върви България - 20% отговарят "към по-добро", а 64% "към по-лошо".
Няма съществена промяна и в отношението към президентската институция. В последните месеци около една трета декларират доверие, а около 55% - недоверие.
Социолозите са измерили и одобрението на изтегления от кабинета нов дълг от 16 милиарда лева. Според данните около две трети от българите не подкрепят решението на правителството. Едва 20% са "за". 61 на сто от хората смятат, че с тегленето на новия заем кабинетът се опитва да си осигури спокойствие.
Българите продължават да се вълнуват от кризата в Украйна. Според 50 на сто от хората конфликтът ще се задълбочава. 21 на сто са на обратното мнение. Остава негативно и принципното отношение към санкциите спрямо Русия – 45% са "против", а 21% са "за".
И "Галъп", както и "Алфа Рисърч" преди ден отбелязват, че българите трайно изпитват проруски сантименти. В същото време остава неизменно високо и доверието в ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Само 33% от американците одобряват удара на САЩ срещу Венецуела
Десет риска, които могат да преоформят световната икономика през 2026 г.*
Николас Мадуро: Невинен съм. Все още съм президент на страната си
Европейските фондови борси затвориха на положителна територия
Путин нареди ускоряване на икономиката и спад на инфлацията до началото на лятото
SOFIX докосна връх от над 1200 пункта в сесията, но отстъпи на финала
Микропластмасата прониква в мозъка и разрушава костите ни
УЕФА припомни великия път на Димитър Пенев
Четири зодии привличат късмет и добри финанси на 6 януари
Ердоган в разговор с Тръмп: Венецуела не бива да се тласка към нестабилност
Ролята на Радев в политическата криза: Катализатор, но не и лидер с мнозинство
Славчо Велков: Зад задържането на Мадуро стои сделка, а не военна операция
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Мач на Реал Мадрид в Европа ще е пред празни трибуни
Левски се чуди как да изгони бек
Драма в Африка и Египет е на 1/4 финал
Национал на България с голям трансфер във Франция
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Лесна питка за Бабинден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията