Министерството на здравеопазването работи по идеята държавните болници да бъдат обединени в общ холдинг. Това каза здравният министър Петър Москов пред журналисти преди заседанието на парламентарната здравна комисия.
Според него подобно обединение е добра идея от гледна точка на възможността за централизирано договаряне на цените на лекарствата, "за които в момента се плаща скъпо и прескъпо".
Москов допълни, че екипът му е разработил и проектонаредба, която в момента е на обществено обсъждане и която ще позволи отстъпките, давани от фармацевтичните компании, да влизат обратно в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Работим и по възможността за премахване на статута на болниците като търговски дружества, каза Москов. Според него това пречи на лечебните заведения да развиват нормална медицинска дейност и вместо това се превръщат в истински търговци. По думите на Москов най-много време изисква именно начинът на уреждане на статута на лечебните заведения, а всичко останало е въпрос на технологична процедура.
Здравният министър съобщи и че до края на месеца ще бъде готов нов проектозакон за лечебните заведения, в който е залегнало въвеждането на задължителната здравна карта. За пореден път той посочи, че новата карта не само ще оптимизира мрежата на лечебните заведения, но и ще подобри ефективността на публичните разходи.
Москов коментира, че мястото на редките заболявания, които в момента струват скъпо на здравната каса, не е в солидарния фонд. Той каза, че заболяване, което струва до 1 милион лева годишно само за един пациент, трябва да е ангажимент на държавата чрез бюджетна гаранция.
По време на изслушването в рамките на здравната комисия Москов представи концепцията си за здравна реформа, която бе одобрена от Министерския съвет и от Парламента на първо четене. В началото на презентацията си пред депутатите той посочи, че в последните години „плащаме все повече пари за все по-малко здраве“ и тъкмо това има за цел да промени концепцията.
Министърът отново разясни подробно разделянето на медицинските дейности на три пакета и тяхното финансиране, новата лекарствена политика, целяща намаляване на публичните разходи за медикаменти, идеята за прехвърляне на дейности от болничната в доболничната помощ, идеята за прегрупиране на финансовите и на човешките ресурси в здравеопазването, новата реимбурсна политика, която ще позволи да се плаща не за лекарство, а за заболяване и то на най-ниските цени на терапиите и други.
Като цяло новата здравна концепция на Москов получи одобрението не само на депутатите от комисията по здравеопазване в парламента, но и на организациите на лекари, фармацевти и пациенти.
Четете още икономически новини в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Скандално: Заведение не пуска клиенти в тоалетната, праща ги да ползват в съседен магазин
Четири китайски зодии оставят трудностите в миналото на 6 април
От HelpBook: Множество обяви за търговия с животни, нужен е контрол
"Лудогорец" победи ЦСКА 1948 с 3:0 и съкрати дистанцията до върха
"Селта" подчини "Валенсия" с обрат в голово шоу
От ЦСКА 1948: Мачкахме Лудогорец, но дузпата...
Хьогмо: Лудогорец игра солидно
Лудогорец не сбърка и притисна Левски до стената
Симеон Николов с нова загуба
Уайлдър със смразяващи думи към Антъни Джошуа
ВИДЕО: Саутхямптън – Арсенал
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация