Инциденти като взривовете във военния завод в Иганово, разминал се без жертви и пострадали, и в завод "Миджур" в Горни Лом, където загинаха 15 души, показват, че това може да се случи и в държавни, и в частни предприятия. Това означава необходимост от по-сериозен контрол. Това заяви в предаването „Тази неделя” по bTV министърът на отбраната Николай Ненчев след поредния взрив в склад за боеприпаси в България през последните години. "Изключително съм обезпокоен", повтори неколкократно той.
Принципал на държавното дружество ВМЗ е Министерството на икономиката, но под шапката на Военното ведомство също има редица подобни дружества, за които министърът изрази притеснение.„При нас се съхраняват такива боеприпаси, които трябва да бъдат утилизирани в обозримо бъдеще”, обясни Ненчев.
Сред тях са мините от Горни Лом, за чието унищожение са необходими около 7 млн. лв., които ще бъдат осигурени от бюджета.
„Премиерът е изключително съпричастен”, увери Ненчев и допълни, че немска компания ще предостави камера, която утилизира без никакви последствия за хората и околната среда.
По думите на военния министър има всички основания настояването утилизацията на боеприпаси да се осъществява само в държавни предприятия и частните да нямат право на такава дейност.
"Всички 190 000 мини от завод „Миджур” са внесени от Гърция – една фирма е решила да прави бизнес, а сега МВР няколко месеца охранява мините на една частна фирма, което струва по около 60 000 лв. месечно", коментира Николай Ненчев и настоя, че тези разходи трябва да бъдат поети именно от фирмата-собственик на завода, а не от държавата.
Въпреки че разследването на причините за взривовете в склада на военния завод в Иганово тепърва ще се разследват, министърът посочи, че е възможно инцидентът да е провокиран от човешка грешка или независещо от работниците обстоятелство, но не изключи и хипотезата за евентуален саботаж.
Във връзка с критики за политически назначения на експертни позиции във военната индустрия Николай Ненчев изключи такива възможности.
"Не допускам, че Божидар Лукарски ще допусне политически назначения. При нас не се случва подобно нещо. Не мога и да помисля, че някой би могъл да си позволи подобно нещо – да назначи хора, които не са подготвени за това”, коментира военният министър.
Той посочи още, че след трагичния инцидент в Горни Лом по заповед на премиера Бойко Борисов е била създадена комисия на най-високо ниво и са проведени разговори в посока на по-сериозен контрол в бранша.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
ЦИК обещава: Никакви промени в гласуването, всички секции подготвени за изборите
Цените на горивата в България продължават да растат - дизелът над 1,50 евро
Над 35 хиляди поискаха да гласуват в чужбина
Румен Радев: Ще си върнем държавата, няма сила, която да ни пречупи
Тръгва ли си? Дортмунд взе важно решение за Емре Джан
Драматична победа: Ива Иванова е на финал в Египет
Сенада Нуркич
Шеф напусна Ауди, ще оглавява закъсал тим
ЦСКА 1948 е кошмарът на Генчев
Уимбълдън даде зелена светлина за повече технологии
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Повикаха футболист на Черно море в националния отбор до 17 години
Международна изложба на котки се провежда във Варна
Какво ще бъде времето в неделя?
Връчиха акт на Бербатов заради пистолет
Басейнова дирекция–Варна възложи изследване на водни проби от Шабленското езеро
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната