След година и половина в изолация България се връща на мястото си на уважавана държава в Европа. Това заяви пред български журналисти в Париж премиерът Бойко Борисов по повод откритата тази вечер в Лувъра изложба "Епопея на тракийските царе".
Имаме самочувствието да го кажем, за първи път Лувъра отваря врати за чуждестранна изложба. Това показва уважение към България, респект към това, което се прави от министрите, от правителството, към културата. Виждате как ни посрещат хората, помните Орешарски как го посрещаха - не го посрещаха, добави Борисов, цитиран от БТА.
По неговите думи министърът на културата Вежди Рашидов е вдигнал летвата много високо. Премиерът уточни, че неговият френски колега Манюел Валс, както и президентът на Франция Франсоа Оланд и бившият френски държавен глава Никола Саркози са декларирали колко е важна и стабилна България, и колко добър партньор е нашата страна.Сега трябва да дойдат повече инвеститори, за да станем средно европейска държава, каквато реално сме и можем да бъдем. Швейцария няма да станем, но средно европейска държава ще я направим България с всеобщи усилия, заяви Борисов.
С повече разум, с дисциплината и стабилността, която има България, накрая всички ще се убедят, дори и руската страна, че не само сме лоялен член на ЕС, но и сме предлагали най-правилните решения, допълни още премиерът Бойко Борисов по повод днешните си разговори с президента на Франция Франсоа Оланд, засегнали темата за българските енергийни проекти и особено обособяването на газов разпределителен център край Варна.
Факт е, че "Южен поток" беше спрян от Европейската комисия. В ЕК и в Европейския съвет трябва да надделее разумът, както и от страна на Русия, и колкото по-бързо тези санкции отпаднат, толкова по-добре и за европейските страни, в това число и България, и за самата Русия, коментира Борисов. Затова предлагаме изгодно за всички решение с газовия хъб, където от няколко места може да идва газ, поясни той.
Министърът на културата Вежди Рашидов пък определи днешното събитие като досег с върха на световната култура. Не само излагаме в зала "Ришельо", но с влизането си в тази сграда влизаме в историята на световната култура и вече сме признати за световно значими в културната сфера. Ние сме равни с равните, допълни той.
Борисов и Рашидов съобщиха, че изложбата вече е била поискана от Русия, Великобритания, Румъния, Хърватия и Мароко.
Премиерът добави, че с френския президент се договаря експонати от Лувъра да бъдат изложени в София, в музея "Квадрат 500".
От следващата седмица изложбата "Епопея на тракийските царе" ще бъде рекламирана в парижкото метро. Това съобщиха представители на музея.
Предвижда се плакатите да бъдат поставени на 300 станции на метрото. Френските експерти отбелязаха, че досега реклама на събитието е нямало, тъй като се е изчаквало експонатите да бъдат изложени.

Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Затворените заводи във Франция са нараснали с 30% заради конкуренцията от Азия и митата
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Нощувки за 6000 долара - Световното първенство по футбол предизвиква жилищна треска
Пожар в нощен клуб в Германия: Евакуираха 750 души
Централна емисия
"Лудогорец" победи "Фарул" (Констанца) в зрелищен приятелски мач
Защо редовната физическа активност е важна за всеки
Сребро за Стилияна Николова в многобоя на Световната купа
Левски с нова победа, но Лудогорец е лидер
Край, свърши се! Тотнъм се раздели с Игор Тудор
В САЩ са спокойни след погрома с 2:5
Шефът на Барса изригна: Съдиите подпират Реал Мадрид
Мухамад от Малайзия ще надува свирката на България
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март - 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Дронове навлязоха във Финландия
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки